Jak dobrać buty do biegania
Fot. Pexels

Myślisz o rozpoczęciu aktywności fizycznej, jaką jest bieganie? Wspaniale! Tak naprawdę nie musisz dokonywać wielkich zakupów. Wystarczą dobre buty, dzięki którym ryzyko wystąpienia kontuzji zostanie maksymalnie zminimalizowane. Jak dobrać buty do biegania? Na co patrzeć podczas zakupów? Czy są jakieś szczególne parametry? Dzięki naszym wskazówkom dokonanie zakupu nie będzie już skomplikowane! Poszukujesz butów do joggingu? Koniecznie czytaj dalej!

Po pierwsza – amortyzacja!

Jak dobrać buty do biegania? Zacznijmy od tego, że amortyzacja jest bardzo potrzebna. Może ochronić nasze stawy, kolana i kręgosłup przed ewentualnymi kontuzjami. Podstawowa zasada jest dość prosta i intuicyjna. Im mniej ważymy, tym mniejsza amortyzacja będzie nam potrzebna. Natomiast w celu wybrania odpowiedniego rozwiązania, musimy na początku odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań. Zastanów się więc jak długo trwa Twoja przygoda z bieganiem, jak często trenujesz oraz na jakiej powierzchni biegasz. Dodatkowo zwróć uwagę na to, czy lądujesz na pięcie czy śródstopiu. Najlepsze marki, które produkują obuwie sportowe odpowiadają na nasze potrzeby w tym obszarze. Nie mój się wyboru obuwia sportowego, jeżeli chcesz schudnąć i zobaczyć na wadze wymarzone cyfry.

Powiedz tak dodatkowej stabilizacji!
Fot. Pexels

Powiedz tak dodatkowej stabilizacji!

Czy zauważyłeś, że masz zbyt mocno skręcone stopy do wewnątrz podczas dotykania ziemi? To dość charakterystyczne zjawisko podczas joggingu. A może próbujesz zredukować wagę i oprócz suplementów postawiłeś na wysiłek fizyczny w postaci marszobiegów? Każda z tych sytuacji wymaga odpowiedniej stabilizacji. W związku z tym wybór butów do biegania o większej stabilności pozwala cieszyć się ulubionymi zajęciami, minimalizując tym samym ryzyko kontuzji. To bardzo ważne, szczególnie wśród początkujących. W tej kwestii warto wydać trochę więcej. Leczenie bywa bowiem czasami drogie i nieprzyjemne.

Jak dobrać buty do biegania? Odpowiednie dopasowanie!

Przede wszystkim nieprawidłowe dopasowanie zwiększa ryzyko kontuzji, otarć i dyskomfortu. Gdy buty będą za ciasne, nieustanny i nieprzyjemny nacisk może spowodować urazy mechaniczne. Zaliczamy do nich przykładowo bardzo bolesne uszkodzenie paznokci. Właśnie dlatego musimy pamiętać, że każda marka ma inny rozmiar. Na co więc spojrzeć podczas dokonywania zakupu?

Jak dobrać buty do biegania? Odpowiednie dopasowanie!
Fot. Pexels
  • szerokość obuwia – część butów jest luźniejsza, część mocniej owinięta wokół stopy. Tutaj, podczas procesu dopasowania warto posłuchać własnej intuicji i pierwszych odczuć. Dobrze jest wybrać taki model, w którym możemy wygodnie ułożyć nasze stopy. Jakikolwiek dyskomfort oznacza, że ​​dana para nie jest dla nas odpowiednia. Nie każde buty można rozchodzić. To samo dotyczy butów dla dzieci.
  • przestrzeń w palcach – nigdy nie warto kupować butów rano. Warto poczekać do popołudnia, kiedy stopy są spuchnięte. Do przymierzania warto wziąć grubsze skarpetki. Rozmiar butów zawsze sprawdzamy stojąc. Dlaczego? Pod wpływem ciężaru naszego ciała stopy będą lekko spłaszczone i powinny optymalnie rozłożyć się w nowym modelu. Dodatkowo, w butach do biegania powinniśmy zostawić około półcentymetrowy luz. Wszystko po to, by palce mogły się swobodnie je przesuwać.
  • zapiętek – to właśnie ta część odgrywa bardzo istotną funkcję. Zapiętek bowiem solidnie stabilizuje piętę. Ruch pięty w stabilizatorze pięty jest oczywiście naturalny i jak najbardziej możliwy. Warto jednak podkreślić, że niedopuszczalne jest, aby buty były niestabilne i spadały podczas chodzenia lub biegania. To jednoznacznie wskazuje, że dany model nie jest dla nas odpowiedni. W takim przypadku ryzyko kontuzji jest wręcz ogromne!

 

Odpowiednie buty do biegania to z całą pewnością priorytet! Wykonując jakąkolwiek aktywność fizyczną należy dbać o własne zdrowie i wygodę. Nieważne czy ćwiczysz w domowej siłowni czy też biegasz i zliczasz kroki na smartwatchu. Za każdym razem warto dbać o siebie oraz unikać kontuzji. Idealnie dobrana aktywność fizyczna to strzał w dziesiątkę! Natomiast dobre buty do joggingu to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu. właśnie dzięki temu regularny trening stanie się przyjemnością i będziesz wykonywać go bez najmniejszego problemu. A to właśnie o radość i satysfakcję w tym chodzi. Niech nie będzie inaczej!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrać materac?
Następny artykułJaki power bank kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here