Patelnia do smażenia bez tłuszczu
Fot. Pexels

Jaka patelnia do smażenia bez tłuszczu będzie najkorzystniejsza dla Twojej kuchni? Która pomoże Ci zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie i uczynić Twoje dania jeszcze pyszniejszymi? Czy będzie to patelnia klasyczna, grillowa czy może naleśnikowa? Z jakiego materiału powinna być wykonana? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Jakie patelnie dostępne są na rynku?

W Internecie można znaleźć wiele informacji odnośnie smażenia potraw na patelni i jego niekorzystnego wypływu na nasze zdrowie. Dlatego dobrym pomysłem jest umieszczenie w szafce kilku patelni oraz garnków, które zapewnią Ci wybór i zróżnicowane codzienne posiłki. Sposobów smażenia jest kilka i nie każde smażone potrawy trzeba skrapiać tłuszczem. Każde gospodarstwo domowe potrzebuje patelni do większości smażonych potraw. Najlepszą opcją jest patelnia z podwyższonymi brzegami, na której można przygotować warzywa, a także sos mięsny, a następnie ze względu na dużą pojemność bez problemu wymieszać sos z makaronem.

Grillowanie to doskonały zamiennik smażenia. Wiele z nas uwielbia grillować w swoim ogródku. Jednakże, gdy pogoda za oknem nie sprzyja takiej aktywności można zasmakować grilla w inny sposób. Wystarczy kupić odpowiednią patelnię grillową. Żebrowane dno oprócz zapobiegania przywierania potraw podtrzymuje smażony produkt, dzięki czemu nie wchłania on tyle tłuszczu, co smażony na tradycyjnej patelni. Jednak ze względu na to, że coraz więcej osób czynnie uprawia sport oraz dba o swój sposób odżywiania, patelnia do smażenia bez tłuszczu stała się równie popularnym rozwiązaniem. Z czego powinna być wykonana? Jakie są jej zalety? Jeżeli zainteresowałeś się tematem to koniecznie czytaj dalej!

Z jakiego materiału powinna być wykonana patelnia do smażenia bez tłuszczu?
Fot. Pexels

Z jakiego materiału powinna być wykonana patelnia do smażenia bez tłuszczu?

W sklepach stacjonarnych czy internetowych znajdziesz wiele modeli patelni beztłuszczowych. Z jakiego materiału powinna być ona wykonana? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Żeliwna patelnia – ten rodzaj sprawi, że przygotowywane mięso i warzywa będą bardziej aromatyczne. Szybkość nagrzewania żeliwnych naczyń jest stosunkowo niska, za to ciepło jest dobrze utrzymywane. Pamiętaj: żeliwo emaliowane ma powłokę zapobiegającą przywieraniu, podczas gdy żeliwo niepowlekane jest podatne na rdzę i wymaga regularnej impregnacji w celu uzyskania powłoki ochronnej.
  • Patelnia z tytanu – mocna i lekka patelnia tytanowa jest w rzeczywistości mieszanką tytanu i ceramiki ze stalą lub aluminium. Ten rodzaj patelni jest odporny na zarysowania i szybko się nagrzewa. Jednak w tym przypadku cena jest dość wysoka.
  • Patelnia ze stali nierdzewnej – sama stal nie może dobrze przewodzić ciepła, więc materiałem towarzyszącym będzie miedź lub aluminium. Ten rodzaj patelni szybko się nagrzewa, jest trwały i można go myć w zmywarce.

Zalety smażenia bez tłuszczu

Nasz organizm potrzebuje tłuszczu, aby mógł wchłonąć witaminy takie jak A, E czy D. Najlepiej jednak zachować ich cenne właściwości i spożywać je na surowo w sałatkach. Ponadto te najcenniejsze tłuszcze zwykle nie nadają się do smażenia i podgrzewania do wysokich temperatur, dostarczając nie tylko zbędnych kalorii, ale także toksycznych związków. Zróbmy więc uwagę na beztłuszczowe smażenie na specjalnych patelniach wysokiej jakości z nieprzywierającą powłoką.

Beztłuszczowe smażenie pozwoli nam na zdrową dietę z niewielką ilością kalorii. Kolejną zaletą jest oszczędność czasu mycia. Są również dużo łatwiejsze w obsłudze. Okazuje się także, że do smażenia nie musimy kupować żadnego tłuszczu ani dużej ilości płynu do mycia naczyń, a zainwestowane w dobry sprzęt pieniądze z czasem się zwrócą.

Jak dbać o taki typ patelni?
Fot. Pexels

Jak dbać o taki typ patelni?

Przed pierwszym smażeniem upewnij się, że patelnia jest odpowiednia do smażenia na kuchence gazowej czy indukcyjnej. Przed pierwszym smażeniem należy umyć patelnię ciepłą wodą i wytrzeć patelnię ręcznikiem papierowym w celu usunięcia kurzu i pyłków. Temperatura smażenia nie powinna przekraczać 230-250 stopni. Temperatura powinna być odpowiednia do smażonych potraw, a powierzchnia patelni powinna być dostosowana do wielkości przygotowywanej potrawy.

Podczas obracania lub mieszania potraw w garnku używaj drewnianych lub silikonowych przyborów kuchennych – zmniejszy to zarysowanie powłok Twojej patelni. Warto pamiętać o dopasowaniu wielkości potrawy do powierzchni patelni. Do samodzielnego smażenia należy mieć małą patelnię. Pozwoli nam to zaoszczędzić energię. Krótsze smażenie na odpowiedniej powierzchni sprawia, że ​​ciepło szybciej dociera do środka potrawy. Warto zauważyć, że patelni tych nie należy stawiać jedną na drugiej. Jeśli nie jest to możliwe, można użyć podkładki filcowej, aby zabezpieczyć patelnię przed zarysowaniem.

Patelnia beztłuszczowa to rozwiązanie, które nie pozwala całkowicie zrezygnować z tłuszczu do smażenia, ale może znacznie zredukować jego zużycie! Wystarczy niewielka ilość tłuszczu, aby wygodnie i zdrowo smażyć na nieprzywierającej patelni bez przypalania. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł skutecznie zachęcił Cię do zakupu przedstawionego rozwiązania. Pamiętaj, że potrzebujemy zdrowych tłuszczów w naszej diecie, więc nie bój się ich użyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here