Rynek smartfonów stale się rozwija. Ceny również się zmieniają. Choć wiele osób uważa, że dzisiejsze ceny smartfonów są wyższe niż kilka lat temu, to tak do końca nie jest. Problem w tym, że trudno dziś jednoznacznie określić, ile kosztują smartfony z dolnej półki, średniej oraz tzw. flagowce. W poniższym artykule postaramy się jednak określić ramy cenowe poszczególnych smartfonów. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, to koniecznie czytaj dalej!
Ile kosztują smartfony?
Trzeba na początku przyznać, że ceny inteligentnych telefonów rosną. Taka sama sytuacja dotyczy również sprzętu AGD. Jest to natomiast praktycznie nic nieznaczący wzrost. Dlaczego? Po pierwsze, nasze dochody są dziś znacznie lepsze niż kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Biorąc pod uwagę wzrost cen samych smartfonów, nie jest to jednak aż tak bardzo odczuwalne dla naszych kieszeni. Po drugie, wydajność, jaką zapewnia sprzęt, który możemy dziś dostać w sklepach stacjonarnych lub punktach online za mniej więcej 600-1700 zł, dopiero od niedawna zarezerwowana jest dla średniej i wyższej półki cenowej. Jednak pod względem wydajności, pamięci i części wyposażenia smartfon wybrany ze średniej półki nie ustępuje flagowemu produktowi. Dziś zasadniczo smartfony można podzielić na trzy rodzaje. To całkiem proste! Wyróżniamy wiec opcje podstawową (najtańszą), średnią i oczywiście najwyższą (najdroższą).
Dobrym przykładem jest rynek produktów Samsunga. Na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast model Galaxy Note 20. Urządzenie dostępne jest w następujących rozwiązaniach technicznych: podstawowa (obecność modemu 4G), średnia( dostępny modem 5G) oraz najwyższa (tutaj znajdziesz modem ultra 5G). Różnica w cenie pomiędzy wariantami tego samego smartfona jest ogromna i wynosi nawet 1500 do 2000 złotych. Wszystko zależne będzie od sklepu, w którym dokonujesz zakupu. Podobne przykłady możemy znaleźć również przeglądając inne modele, konkretnych producentów.
Co wpływa na cenę smartfona?
Obecnie na rynku panuje trend, w którym producenci stawiają na duże ekrany. Większość smartfonów jest wyposażona w 5-calowe, a nawet 7-calowe wyświetlacze. Warto jednak wspomnieć, że nie wpływa to jednak na ogólny rozmiar smartfonów. Producenci cały czas zmniejszają ramkę wokół samego wyświetlacza. Klasyczne proporcje 16:9 zostają zastąpione przez opcję 18:9. W tym przypadku oczywistym trendem jest tzw. notch, czyli belka w górnej części wyświetlacza, w którym znajduje się aparat do selfie oraz inne czujniki. Wpływa to znacząco na styl smartfona, ale jednocześnie również na jego cenę.
Do niedawna na rynku pojawiały się trzy główne mobilne systemy operacyjne: Google Android, Apple iOS i Windows Phone. Jednak smartfon z Windowsem to tylko swego rodzaju ciekawostka. Sam producent nie był gotowy na wykorzystanie platformy do przygotowywania nowych modeli telefonów, więc przestał się rozwijać. Google Android nadal jest liderem na rynku mobilnym, z którego korzysta większość producentów. Ten system ze względu na swoją popularność daje użytkownikom duże możliwości wyboru aplikacji oraz gier. Natomiast system Apple iOS to przede wszystkim doskonała optymalizacja. W tym przypadku można też liczyć na znacznie większe bezpieczeństwo.
Który procesor w telefonie wybrać?
Procesory wykorzystywane w obecnie wybieranych smartfonach należą do różnych „rodzin”. Wysoce polecany układ Qualcomm Snapdragon oraz nieco od niego gorszy MediaTek należą do tych najpopularniejszych. Niektórzy producenci czasami wybierają autorskie projekty. Dobrym przykładem jest tu procesor Exynos (Samsung) lub Kirin (Huawei). Im bardziej zaawansowany, nowszy procesor, tym lepiej. Jeśli chcemy grać w wymagające gry i płynnie wyświetlać filmy w wersjach Full HD, to warto wspomnieć o ośmiordzeniowym procesorze. Charakteryzuje się on wyższą częstotliwością taktowania, co znacznie wpływa na upłynnienie rozgrywki. Najnowsze generacje telefonów obecnie mogą mieć nawet funkcjonalności na wzór pulsoksymetrów. Należy pamiętać, że im bardziej nowoczesne zastosowania rozwiązania będą zastosowane w naszym telefonie, tym zapłacimy za niego większe pieniądze. Dlatego jeśli potrzebny jest Ci smartfon wyłącznie do dzwonienia czy wysyłania SMSów zdecyduj się na modele z niższych półek bez zbędnych dla Ciebie dodatkowych funkcji.
Ważną funkcją smartfonów powinna być dla Ciebie również odporność na upadki czy zarysowania. Najpopularniejsze obudowy wykonane są ze szkła, metalu i stopu aluminium. Ten ostatni zdecydowanie lepiej radzi sobie z upadkami. Jednak w rzeczywistości tylko specjalnie wzmocnione modele mogą zapewnić kompleksową ochronę fizyczną przed upadkiem z wysokości większej niż 1 metr. Warto również zainwestować w odpowiednie etui dla Twojego modelu telefonu.
Smartfon zaraz obok smartwatcha to urządzenie wybierane do komunikowania się z innymi. Kupno odpowiedniego modelu tylko z pozoru może wydawać się łatwe. Jednak z doświadczenia wiemy, że naszego wyboru dokonuje się zwykle pod presją czasu, chwili lub uporu sprzedawcy. Wybór nowego smartfona powinien być przemyślany. W końcu planujemy z nowego sprzętu korzystać przynajmniej przez parę lat. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł uświadomił Cię, ile kosztują smartfony oraz co wpływa bezpośrednio na ich cenę.