Jakie garnki kupić?
Fot. Pexels

Obecnie każda kuchnia wyposażona jest w różnego rodzaju garnki. Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli. Wykonuje się je z różnych materiałów. Wybór odpowiedniego garnka to zdecydowanie nie lada wyzwanie. Naczynia te są bowiem często są narażone na ogień, tłuszcz czy innego rodzaju zabrudzenia. Muszą być więc mocne, ale przede wszystkim wygodne. Jakie garnki kupić? Które modele warto kupić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Dopasuj rodzaj garnka do swojej kuchenki

Wśród obecnie dostępnych na rynku kuchenek wyróżnia się ich trzy podstawowe rodzaje – kuchenkę gazową, elektryczną oraz indukcyjną. W pierwszych dwóch przypadkach wybór garnka nie stanowi problemu, ponieważ pasują do nich wszystkie rodzaje akcesoriów. Jeśli jednak jesteś właścicielem kuchenki indukcyjnej, musisz pamiętać, że można używać tylko kilku rodzajów garnków. Należą do nich modele wykonane z następujących materiałów:

  • stal,
  • żelazo,
  • nieemaliowane lane żeliwo,
  • stal nierdzewna 18/10 (18% chromu, 10% niklu, 72% stali).

Jaki powinien być dobry garnek?

Dobry garnek to taki, w którym bez problemu możemy przygotować różne potrawy bez ryzyka przypalenia. Aby osiągnąć ten efekt, musimy najpierw sprawdzić grubość dna oraz materiał, z którego wykonany jest garnek. Wielowarstwowe dno (zwykle od 3 do 6 lub nawet 11 warstw) zapewnia dobre przewodnictwo cieplne, równomiernie rozłożone na całej powierzchni dna, eliminując tym samym ryzyko przypalenia. Wskaźnik temperatury zamieszczony w garnku to również bardzo pomocne rozwiązanie. Dodatkowo, ważny jest również ergonomiczny kształt uchwytów oraz wygodna pokrywa. Warto również dodać, że dobre garnki to te ciężkie.

Jakie garnki kupić – na co zwrócić uwagę?
Fot. Pexels

Jakie garnki kupić – na co zwrócić uwagę?

Garnki oczywiście wykonuje się z różnego rodzaju materiałów. To właśnie od niego w dużej mierze zależy ich wydajność i trwałość. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy kilku punktów, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego dla Ciebie garnka.

  • Sprawdź, czy garnek możesz bezpiecznie umyć w zmywarce. Znacznie ułatwi Ci to pracę.
  • Tak jak już wspomnieliśmy, dowiedz się czy wybrany garnek nadaje się do Twojej kuchenki.
  • Czy przy kupnie dostaniesz do garnka pokrywkę? Najlepsze to takie, które potrafią wydobywać parę wodną z garnka podczas gotowania. Pokrywka może być szklana lub stalowa. Te ostatnie są lepsze, ponieważ są bardziej energooszczędne podczas gotowania. Szklana za to pozwala zobaczyć, co dzieje się w garnku bez podnoszenia pokrywki. Należy jednak sprawdzić, czy szkło jest hartowane i uchwyt pokrywki nie nagrzewa się.

Jeden garnek czy od razu cały komplet?

Kupując garnki w komplecie możemy liczyć na to, że włożenie jednego do drugiego ułatwi ich przechowywanie. Zakup kompletu gwarantuje również te same parametry i właściwości wszystkich garnków. W zestawie jednak znajdują się różne rozmiary. Dlatego wybór zależy tylko od nas i od częstotliwości naszego gotowania.

Tak samo jak przy zakupie patelni, ważne jest również odpowiedni dobrany rozmiar. Oprócz ilości osób w naszej rodzinie na różnicę w wielkości dobranych garnków wpływa również rodzaj przygotowywanych potraw. Inny garnek można wykorzystać do sosów, zupy lub ziemniaków. Do przygrzania mleka świetnie się sprawdzi rondelek. Gospodynie domowe, które przygotowują przetwory, docenią zalety garnka z szerokim dnem.

Czy dno garnka ma znaczenie?
Fot. Pexels

Czy dno garnka ma znaczenie?

Dno jest znaczną częścią garnka i nie można ignorować jego znaczenia. Odpowiednie dobrane nie tylko wpływa na długość utrzymywania garnka w cieple, ale również na szybkość ogrzewania. Warto wybrać garnki z co najmniej trzema warstwami na dole. Chociaż potrawy wolniej się nagrzewają, to dłużej zatrzymają uzyskane ciepło, co jest niewątpliwie bardzo korzystne podczas ich przygotowywania. Na uwagę zasługuje również garnek z dnem kapsułki. Ten model ma wbudowany dysk u dołu, który jest w całości wykonany z aluminium. Pozwala to na równomierne rozprowadzenie ciepła na całej patelni. Ważne jest również, aby dno garnka było całkowicie płaskie. Dzięki temu ciepło np. z piekarnika będzie lepiej przyswajane do jego wnętrza.

 

Garnek to podstawowe wyposażenie kuchni. Bez nich trudno sobie wyobrazić codzienne przygotowywanie posiłków. Wybór na rynku jest ogromny. Garnki różnią się nie tylko wyglądem i rozmiarem, ale także materiałem, z którego jest wykonany. Dlatego lepiej wiedzieć, które garnki są najlepsze. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł Ci w tym pomógł i doskonale wiesz, jakie garnki kupić do Twojej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here