Gdzie kupić pulsoksymetr
Fot. Pexels

Pulsoksymetr może zmierzyć nasycenie krwi tlenem i puls. Najpopularniejszy przyrząd na palec umożliwia przeprowadzenie badania samodzielnie w domu. Gdzie kupić pulsoksymetr, jak on działa i jak wybrać najlepszy model? Tego wszystkiego dowiesz się czytając nasz artykuł.

Czym jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to niewielkie elektroniczne urządzenie medyczne służące do pomiaru nasycenia krwi tlenem. Urządzenie pozwala na sprawdzenie podstawowych parametrów życiowych. Oprócz saturacji może również zmierzyć tętno. Pomiar jest nieinwazyjny (przez skórę) i bezbolesny.

Pulsoksymetry jak i termometry mogą być z łatwością używane samodzielnie w domu. Są również wykorzystywane w przychodniach czy szpitalach. Urządzenie takie polecane jest w szczególności dla pacjentów w trakcie tlenoterapii. Przydatne są również w medycynie sportowej.

Czym jest pulsoksymetr?
Fot. Pexels

Metoda działania

Pulsoksymetr mierzy ilość utlenionej hemoglobiny we krwi. Urządzenie składa się ze źródła światła oraz czujnika sprawdzającego pochłanianie wiązki. Ponieważ hemoglobina utleniona i nieutleniona wykazują różne zdolności pochłaniania światła, urządzenie może ocenić odpowiednie wartości nasycenia. Wynik badania wyświetla się na ekranie w procentach. Na przykład wynik SpO2 na poziomie 96% oznacza, że ​​podczas testu 96% hemoglobiny transportuje tlen do tkanki.

Jaki pulsoksymetr wybrać?

Decyzja, który pulsoksymetr wybrać może nie być taka łatwa, jak mogłoby się wydawać. Pulsoksymetry wyglądają podobnie, mają w zasadzie te same funkcje (pomiar pulsu i nasycenia), ale ceny poszczególnych modeli mogą znacznie się od siebie różnić. Co więc wyróżnia dany pulsoksymetr? Rozważając wybór pulsoksymetru palcowego, weź pod uwagę następujące czynniki:

  • Kto konkretni będzie korzystał z tego urządzenia? Czy potrzebujesz modelu dla osoby dorosłej, a może interesują Cię małe pulsoksymetry dla niemowląt?
  • Czy potrzebny jest Ci pulsoksymetr dla sportowców? Jest to zdecydowanie oddzielna kategoria produktów rozszerzona o dodatkowe funkcje, takie jak pomiar wysiłku i łączność Bluetooth.
  • Jaką cenę możesz zapłacić? Więcej opcji znajdziesz zwykle w droższych modelach. Z drugiej jednak strony tańsze modele nie odbiegają aż tak bardzo od nich. Odradzamy zdecydowanie najtańsze modele. Mogą one dawać nieprawidłowe wyniki.
Rodzaje pulsoksymetrów
Fot. Pexels

Rodzaje pulsoksymetrów

Zasadniczo dysponujemy dwoma urządzeniami do pomiaru saturacji. Są to pulsoksymetry stacjonarne oraz przenośne. Pierwszą opcję wykorzystuje się głównie w szpitalach. Oprócz sprawdzania poziomu utlenowania krwi i wartości tętna, mogą również wykonywać inne funkcje, takie jak pomiar ciśnienia krwi lub kontrola oddychania. Do ich obsługi potrzebna jest również specjalistyczna wiedza. Ponadto są znacznie droższe niż urządzenia mobilne.

Za pomocą urządzeń przenośnych nasycenie można mierzyć w domu. Ze względu na prostotę i wygodę użytkowania najpopularniejszy jest pulsoksymetr palcowy, który w kilka sekund mierzy saturację. Mały aparat umieszcza się na palcu wskazującym prawej lub lewej ręki. Przed przystąpieniem do badania zaleca się zdjęcie opatrunku, skrócenie paznokcia oraz zdjęcie lakieru. Palce powinny być suche, a zimne dłonie należy wcześniej rozgrzać. Upewnimy się wtedy, że wyniki testu będą całkowicie wiarygodne.

Do pomiaru wysycenia tlenem krwi najmłodszego dziecka stosuje się specjalny sprzęt pediatryczny. Niemowlęce pulsoksymetry to zazwyczaj paski zapinane na rzepy noszone na stopach lub nadgarstkach.

Gdzie kupić pulsoksymetr?

Najpopularniejszy pulsoksymetr palcowy możesz już kupić w Internecie, w sklepach medycznych, hurtowniach i aptekach internetowych. Najtańszy można również sprowadzić z Chin. Koszt takiego urządzenia to około 35 złotych. Producenci gwarantują w instrukcji wysoką jakość urządzenia przeznaczonego do pomiaru saturacji krwi tlenem u osób dorosłych jak i dzieci. Możliwe jest również użycie urządzenia łączącego ciśnieniomierz i pulsoksymetr. Oprócz standardowej opcji mierzenia saturacji, mogą również zmierzyć ciśnienie krwi czy tętno. Niektóre modele nawet mogą wykryć arytmię. Jest to szczególnie poleca opcja dla pacjentów z problemami kardiologicznymi, jednak za nie zapłacić trzeba o wiele więcej, bo nawet 600 zł. Warto też sprawdzić, czy w naszych telefonach i smartwatchach nie ma wbudowanego pulsoksymetru. Najnowsze modele są już wyposażone w takie opcje. Należą do nich na przykład urządzenia Garetto.

Podsumowując pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące głównie do pomiaru saturacji krwi. Zapewniają kontrolę kardiologiczną i oddechową pacjentów i są używane w obszarach klinicznych, pogotowia ratunkowego oraz w warunkach domowych. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już w jaki pulsoksymetr się warto zaopatrzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here