Waga kuchenna elektroniczna
Fot. Pexels

W kuchni nie można zapomnieć o dokładności i precyzji – zwłaszcza przy doborze składników. Niewłaściwa ilość i niewystarczająca ich proporcja może sprawić, że przygotowane potrawy nie będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. Dlatego sprzętem wartym wspomnienia jest waga kuchenna elektroniczna. Na co zwrócić uwagę, wybierając wagę kuchenną odpowiadającą naszym potrzebom? Odpowiedź poznasz poniżej!

Dokładność elektronicznej wagi kuchennej

Wartość tego parametru podaje producent zawsze mając na uwadze najlepsze warunki pracy swojego urządzenia. Podłoże, na którym położymy naszą wagę również odgrywa olbrzymią rolę. Powinno być płaskie, jednolite i twarde. Niestety, waga naszych składników żywności zależy od dokładności pomiaru. Należy wziąć pod uwagę następujący fakt. W przypadku cięższych owoców, warzyw lub innych potraw dokładność ważenia może być nieznacznie zmniejszona. Im cięższy przedmiot umieszczony na powierzchni urządzenia, tym gorsza dokładność pomiaru. Ryzyko to występuje głównie w tanich cyfrowych wagach kuchennych.

Dokładność elektronicznej wagi kuchennej
Fot. Pixabay

Waga kuchenna elektryczna – Którą wybrać?

Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje wag kuchennych: modele mechaniczne oraz elektroniczne. Te pierwsze mają bardzo prostą budowę oraz niską cenę. Zaletą jest również łatwe z nich użytkowanie. Urządzenia te zazwyczaj zawierają podstawę i zamontowany na niej kubek, do którego umieszczamy ważony produkt. Na podstawie znajduje się również obciążnik z połączonym do niego wskazówką. Wyświetlacz wagi posiada widoczną skalę. Gdy zadowalają nas codzienne przybliżone i niewymagające dużej precyzji pomiary to waga mechaniczna będzie dla Ciebie idealna. Jeśli jednak zależy nam na bardzo dokładnych pomiarach powinniśmy wybrać wagi elektroniczne. Urządzenia te działają na baterie, a ich wyniki pomiarów wyświetlane są na wyświetlaczu cyfrowym. Do zalet tej wagi można również zaliczyć inne bardziej zaawansowane funkcje takie jak:

  • Konwertowanie lub zmianę jednostki wagi,
  • Pomiar objętości cieczy w litrach,
  • Obliczanie kaloryczności produktu,
  • Mierzenie zawartość węglowodanów, białka i tłuszczu, a także cholesterolu w ważonych produktach. Wyniki dodatkowo można zapisać w swoim telefonie.
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze wagi kuchennej?
Fot. Pexels

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze wagi kuchennej?

Rodzaj materiału, z którego wykonana jest waga powinien być ważnym czynnikiem zakupu. To samo dotyczy oczywiście wag łazienkowych. W tego rodzaju małych urządzeniach kuchennych zaliczamy też kilka grup niszowych, które z pewnością Cię zaskoczą.

  • Wagi ze szkła hartowanego są bardzo popularne i świetnie wyglądają. Dzięki funkcji tarowania bez problemu użyjesz urządzenia do odmierzenia wagi każdego składnika po odjęciu wagi miski lub pojemnika, które postawisz na jego powierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, tego typu modele są wagami dość zaawansowanymi. Posiadają jednak wady. Przypadkowe upuszczenie może zakończyć żywotność urządzenia. Czasami łatwo jest uzyskać zadrapania lub odciski palców, które wyglądają nieatrakcyjnie.
  • Kolejny model to waga kuchenna z miską łączącą, którą można łatwo zdjąć. Zwykle umieszcza się ją na podstawie ze szkła hartowanego. Podstawa może być również stalowa i plastikowa. Sama miska może być dodatkowo wykonana ze szkła. Warto wspomnieć, że chociaż nie ma wielu takich modeli, ale wciąż istnieją takie z rozbudowanymi funkcjami do obliczania wartości odżywczej ważonych produktów.
  • Istnieją również bardzo specjalne wagi, których można używać do ważenia bardzo małych ilości żywności, takich jak garść przypraw lub szczyptę proszku do pieczenia. Zwykle mają postać miniaturowych płaskich wag. Taka elektroniczna waga kuchenna jest niedoceniana i rzadko kupowana, ale za to często przydatna, zwłaszcza przy wykonywaniu wymagających przepisów.

Waga kuchenna elektroniczna zaraz przy zmywarce czy patelni przyda się w każdej kuchni, czy to dla początkującego szefa kuchni, czy dla doświadczonej, doskonałej gospodyni domowej. To niewątpliwie duża pomoc dla osób, które dbają o swoją dietę i same ograniczają spożycie kalorii. Pomaga rozwinąć dobre nawyki, lepiej zrozumieć swoje ciało i dostosować proporcje jedzenia do swoich potrzeb. Z dobrą wagą kuchenną odniesie sukces kulinarny praktycznie za każdym razem, ponieważ zawsze zachowasz właściwe proporcje. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik skutecznie pomoże Ci w wyborze idealnej wagi kuchennej dla Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here