Jaka zmywarka do zabudowy
Fot. Pexels

Zmywarka to urządzenie, które nie tylko oszczędza czas, ale także pieniądze. Do mycia zużywa znacznie mniej wody, dlatego coraz częściej jest podstawowym wyposażeniem każdej kuchni. Dodatkowo zaletą zainstalowania zmywarki do zabudowy jest zwiększenie możliwości aranżacji wnętrza, czego nie można pominąć u osób pragnących osiągnąć idealną harmonię w kuchni. Jaka zmywarka do zabudowy będzie dla Ciebie najlepsza? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Klasa energetyczna zmywarek

Każda zmywarka, tak jak i lodówka, posiada swoją klasę energetyczną. Jaką zmywarkę najlepiej będzie zakupić?  Aby zmywanie było całkowicie ekonomiczne, wybierz zmywarkę o najlepszym zużyciu energii. Informacja o klasie energetycznej zmywarek zwykle znajduje się z przodu urządzenia, co oznacza, ile prądu zużyje się na umycie 12 kompletów naczyń.

Aby ułatwić wybór, poziomy energii są podawane według poziomów, gdzie A +++ oznacza najniższe zużycie energii, a D oznacza najwyższe zużycie energii. Zawsze kieruj swoją uwagę na urządzenia o lepszych poziomach energii, ponieważ różnice między poziomami mogą być duże.

Klasa energetyczna zmywarek
Fot. Pexels

Rozmiar zmywarek

Zmywarki mogą mieć różne szerokości. Głównie od tego pomiaru zależy również ich pojemność. Wybierając zmywarkę o szerokości 45 cm musimy liczyć się ze znacznie mniejszą pojemnością. Możemy w niej umyć jednorazowo od 8 do 10 kompletów zastawy stołowej (komplet zastawy stołowej to zastawa dla jednej osoby, na którą składają się następujące elementy: talerz płaski, talerz głęboki, talerz deserowy, filiżanka oraz zastawa stołowa). Urządzenie o szerokości 60 cm ma znacznie większą pojemność i może umyć do 15 kompletów jednorazowo.

Czy korzystanie ze zmywarki się opłaca?

Przyjmuje się, że koszt normalnego cyklu zmywania w zmywarce to 1-5 złotych w zależności od długości cyklu i dobranych środków chemicznych. Zużycie energii przez zmywarkę wynosi około 0,8 kW / h. Zwykłe mycie (110 minut) zużywa około 1,5 kWh. Oprócz tabletek do zmywarki potrzeba również specjalnej soli do zmiękczania wody i środków do nabłyszczania, aby zastawa stołowa wyglądała pięknie. Cena tabletki to 0,5-2 zł za sztukę, 10-20 zł za 0,5 l płynu nabłyszczającego i około 7 zł za 1,5 kg soli. Dodatkowo zmywarkę należy czyścić specjalnym środkiem samoczyszczącym, którego koszt to około 10 zł.

Zmywarkę do zabudowy należy wyposażyć w takie elementy jak kosze do mycia, półki, kosze na sztućce czy uchwyty na szklane akcesoria. Dzięki nim będziesz mógł umyć w zmywarce prawie wszystkie naczynia. Zwróć również uwagę, czy wybrany model sprzętu posiada wyświetlacz, odpowiednie wskaźniki oraz filtry samoczyszczące. Jeśli chodzi o wartościowe funkcje wbudowanej zmywarki do naczyń, to na pewno warto wspomnieć o funkcji opóźnionego startu. Dzięki wspomnianej funkcji można ustawić czas rozpoczęcia mycia. Ponadto bardzo interesujące jest również czyszczenie przegród, pozwalające wyczyścić tylko jeden kosz. Funkcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo (takie jak Aqua Stop czy ochrona przed otwarciem drzwi podczas pracy) to również zdecydowanie funkcje „must have”.

Programy zmywania naczyń
Fot. Pexels

Programy zmywania naczyń

Jakie programy są korzystne dla przeciętnego korzystania z urządzenia?  W większości przypadków użytkownicy zmywarki przyznają, że używają jednego lub dwóch programów, które znają. Jednak w zmywarce jest więcej funkcji, które mogą skutecznie myć i regulować czas zmywania, intensywność zmywania. Warto zrozumieć te możliwości i wykorzystać je w praktyce.

  • Program automatyczny – zmywarka automatycznie monitoruje stopień zabrudzenia oraz dostosowuje temperaturę i cykl zmywania. Programy automatyczne mogą zmniejszyć zużycie wody, prądu i środków czyszczących.
  • Szybki program – zmywa lekko zabrudzone naczynia w ciągu 30 do 60 minut bez resztek suchej żywności.
  • Program intensywny – służy do zmywania mocno zabrudzonych naczyń w wysokich temperaturach (ok. 65-70°C).
  • Program delikatny – służy do mycia delikatnych przedmiotów, takich jak szklanki i filiżanki, temperatura wody jest niższa niż 50°C.
  • Program ekologiczny – w porównaniu z innymi programami zużywa zdecydowanie mniej energii, jednakże program ten jest również zdecydowanie dłuższy od pozostałych.

 

Zmywarka podobnie jak mikrofalówka to podstawowy sprzęt kuchenny. Decydując się na zakup nowej zmywarki należy przede wszystkim zastanowić się, do czego jest nam ona potrzebna. Obecnie do wyboru mamy różnorodne modele. Odpowiednie zarówno do mycia naczyń w domach jednorodzinnych i mieszkaniach jednoosobowych po formy pasujące do wystroju wnętrza w całości zabudowane. Przed zakupem warto jest więc przejrzeć warianty modeli kilku sklepów. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Ci w wyborze odpowiedniej zmywarki dla Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here