Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa
Fot. Pexels

Laptopy dzięki swojej mobilności pozwalają na korzystanie z nich w dosłownie dowolnym miejscu i czasie. Dla użytkownika, który nie zna parametrów technicznych, odnalezienie się w labiryncie bogatych ofert producentów może być ogromnym wyzwaniem. Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa? Co konkretnie będzie najważniejsze? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, koniecznie czytaj dalej!

Ważny system operacyjny

Czy wiesz, że w sklepach możesz otrzymać laptopy z systemem operacyjnym lub bez niego? Oczywiście dla konsumentów lepszym wyborem jest wybór sprzętu z systemem. No dobrze! Jakie opcje są obecnie dostępne online i stacjonarnie? Zaliczamy do nich systemy:

  • Windows – ta opcja zapewni przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Zwykle wystarczy przeprowadzić prostą i intuicyjną konfigurację początkową, a wtedy możemy bezproblemowo korzystać z urządzenia. To najlepsza opcja w przypadku prezentu na komunię.
  • iOS – to system operacyjny, który związany jest jedynie z marką Apple. Użytkownicy cenią go za optymalizację, przejrzystość i stabilność. Właśnie dlatego profesjonaliści, biznesmeni, architekci czy graficy często wybierają taką opcję.
  • Laptopy bez systemu operacyjnego – jest to tańsze rozwiązanie, ale nie jest zalecane dla niedoświadczonych użytkowników. Dlaczego? Taka opcja wymaga od użytkowników późniejszej instalacji systemu. Wszystko oczywiście od podstaw.
Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa? – Rozdzielczość!
Fot. Pexels

Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa? – Rozdzielczość!

Kolejnym ważnym punktem będzie weryfikacja rozdzielczości ekranu (tak samo jak w przypadku telewizora). Sama rozdzielczość natomiast informuje, ile pikseli mieści się na ekranie. Im wyższa rozdzielczość, tym wyraźniejszy obraz i więcej szczegółów. Wpływa to również na komfort pracy, ponieważ determinuje przestrzeń, jaką możemy wykorzystać. Obecnie możesz zakupić laptopy o rozdzielczości:

  • 4K (3840 × 2160) – charakteryzuje się najwyższą jakością obrazu, doskonałymi detalami i najlepiej nadaje się do edycji grafiki, pracy, oglądania filmów i grania.
  • Full HD (1920 × 1080) – najpopularniejsza rozdzielczość w nowoczesnym sprzęcie. Gwarantuje wysoką szczegółowość obrazu i dużą przestrzeń roboczą. Jest to więc zalecane do rozrywki i pracy.
  • HD (1366 × 768) – to rozwiązanie będzie optymalne przy zakupie laptopa, który będzie przeznaczony do przeglądania sieci oraz do korzystania z podstawowych aplikacji.
  • HD+ (1600 × 900) – to opcja przeznaczona dla laptopów o przekątnej 17,3 cala. Zapewnia dobrą jakość obrazu, więc doskonale nadaje się do oglądania filmów i grania w proste gry.
Zwróć uwagę na pamięć - laptop
Fot. Pexels

Zwróć uwagę na pamięć

Szybkie smartfony, komputery czy laptopy to podstawa! Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się więc jaką pamięć posiada laptop, którego chcesz zakupić. Maksymalna pamięć RAM obsługiwana przez laptop to 64 GB. Natomiast minimum to 4 GB RAM. Która opcja będzie dla Ciebie najlepsza?

  • 4 GB RAM – wystarcza do podstawowych zastosowań, takich jak korzystanie z pakietów biurowych, przeglądanie sieci WWW czy oglądanie filmów.
  • 8 GB RAM – standardowa ilość pamięci RAM, zapewnia wysoki komfort pracy na komputerze, płynnie działa w wymagających programach i obsługuje wiele aplikacji jednocześnie.
  • od 12 GB RAM wzwyż – jeśli laptop jest używany do bardzo wymagających aplikacji graficznych, do edycji filmów lub gier, zalecana jest większa pamięć RAM. W przeciwnym wypadku praca będzie utrudniona.

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa? Czy jest coś jeszcze? Zakup laptopa warto dopasować do własnych preferencji. Odpowiednia waga czy wielkość również będą bardzo ważne. Szczególnie w przypadkach, w których często zabierasz taki sprzęt ze sobą do pracy. Poręczna wersja bez problemu zmieści się w plecak czy w torebkę. Dodatkowo dobrze jest dopasować taki zakup do ustanowionego przez siebie budżetu. Oczywiście dobrze również zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników. Bardzo często dzielą się oni swoimi recenzjami w sieci. To pozwoli na uniknięcie ewentualnych wpadek, a sam zakup przyniesie najwięcej satysfakcji i będzie służył nam przez długie lata.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here