Jaki kupić telewizor
Fot. Pexels

Telewizor to jeden z najważniejszych sprzętów w domu. To prawdziwe centrum rozrywki. Służy nie tylko do oglądania seriali lub filmów, ale również do grania w gry na konsoli. Wybór odpowiedniego telewizora nie jest jednak łatwy. Właściwy dobór telewizora powinien odzwierciedlać nasze preferencje i odpowiadać potrzebom rodziny. Jaki kupić telewizor? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Jaką wielkość wybrać?

Na początek warto wiedzieć, że przekątne ekranu telewizora podawana są w calach, gdzie 1 cal to 2,54 cm. Następnie zapoznaj się z zalecanymi wskazówkami dotyczącymi odległości ekranu do widza. Niezależnie od tego, czy jest to telewizor LCD, LED czy OLED, jest to od 1,25 metra do 2,45 metra. Im większy rozmiar ekranu, tym potrzebne jest większe pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany telewizor. Jaki telewizor wybrać do dużego mieszkania? Jeśli możesz zorganizować odległość od telewizora na co najmniej 2 metry, możesz kupić telewizor 32- lub 42-calowy. W przypadku większych przekątnych ekranu potrzebujesz co najmniej od 2,3 metra do maksymalnie 4 metrów.

Jaki kupić telewizor kupić do dużego salonu jako prezent na rocznicę ślubu? Jeśli między ekranem telewizora a widzem jest co najmniej 2,5 metra wolnej przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem jest 60-calowy telewizor. Skąd pochodzą te dane? Minimalną odległość oglądania telewizora można obliczyć, mnożąc liczbę cali przez 4,2. Uzyskane wyniki (w centymetrach) pomogą Ci określić, który telewizor należy kupić, aby nie powodował problemów ze wzrokiem.

Typy telewizorów
Fot. Pexels

Typy telewizorów

Zastanawiając się, jaki telewizor wybrać, nie tylko zwróćmy uwagę na przekątną jego ekranu. Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest typ telewizora. Jeszcze kilka lat temu nie można było sobie pozwolić na tyle rozwiązań jak obecnie. Obecnie możemy wyróżnić dwa główne typy telewizorów:

  • LED – to podświetlenie ekranu stosowane w matrycy LCD. Technologia jest trwała i oszczędza energię. Do wyboru mamy również oświetlenie bezpośrednie. Obejmuje wykorzystanie technologii LED do podświetlenia krawędzi telewizora. Ta funkcja pozwala zwiększyć kontrast obrazu i uzyskać większą głębię czerni.
  • OLED – nowsza technologia od poprzedniej. Używa specjalnych organicznych diod, co pozwala uzyskać ultracienki ekran z wysoką jakością obrazu, wysokim kontrastem oraz głębią czerni. Czas reakcji diod organicznych jest niezwykle krótki, zaledwie 0,01 milisekundy!

Full HD, Ultra HD czy może 4K?

Kolejnym trudnym wyborem, przed którym stają osoby chcące kupić nowy telewizor, jest rozdzielczość. Która jest najlepsza? Full HD, Ultra HD a może 4K? Full HD pozwala uzyskać rozdzielczość ekranu 1920 × 1080 pikseli. W porównaniu z Ultra HD i 4K jest to najmniej zaawansowane rozwiązanie techniczne.

Bardziej zaawansowanym typem telewizora jest telewizor UltraHigh Definition z rozdzielczością 3840 × 2160 pikseli. Rozwiązania 4K są najnowocześniejsze. Ekrany telewizyjne wykorzystujące technologię 4K zapewniają bardzo wyraźny obraz z zaznaczeniem nawet najmniejszych szczegółów, szeroką gamą i odwzorowaniem kolorów. Pozwala to na doskonałą obsługę gier na różnych konsolach. Wadą tego rozwiązania jest jednak większy pobór mocy.

Full HD, Ultra HD czy może 4K?
Fot. Pexels

Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica między różnymi markami telewizorów? Jakie dodatkowe funkcje zapewniają? Niektóre modele telewizorów używają oprogramowania systemowego AndroidTV. Inne marki zapewnią swoje własne rozwiązania jak Tizen i webOS, który charakteryzuje się największą intuicyjnością. AndroidTV można porównać do oprogramowania smartfonów i tabletów. Większość obecnie modeli telewizorów umożliwia korzystanie z wielu popularnych aplikacji, takich jak Netflix, Spotify czy Youtube.

 

Większość telewizorów obsługiwane są przez wielofunkcyjne piloty. Coraz częściej jednak można się spotkać ze sterowaniem głosowym czy przez smartfona. Każda z tych opcji jest bardzo wygodna, dlatego przed zakupem nowego telewizora należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje oraz dobrać parametry techniczne urządzenia do aktualnych potrzeb. Spersonalizowany zakup będzie najlepszą z możliwych opcji. W końcu taki inteligentny telewizor będzie Ci służył przez kilka lat.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here