Kremy z filtrem
Fot. Pexels

Kremy z filtrem należy stosować cały rok. Dotyczy to przede wszystkim naszej twarzy. Okolice te są bardzo wrażliwe i podatne na szybsze starzenie się. Jaki produkt wybrać, aby sprawdził się najlepiej? W tym artykule podpowiadamy, czym kierować się podczas dokonywania zakupu.

Kremy z filtrem – Trochę potrzebnej teorii

Filtr przeciwsłoneczny to przede wszystkim substancja chemiczna.  Jej zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Właśnie dlatego to doskonałe uzupełnienie różnego rodzaju kremów. Najczęściej takie produkty zawierają dwa zestawy filtrów. Pierwsze z nich, to filtry chemiczne. To właśnie one pochłaniają energię niesioną przez promieniowanie słoneczne. Druga kategoria to filtry fizyczne, które są związkami nieprzezroczystymi dla światła ultrafioletowego i mogą działać jak małe zwierciadła, które odbijają promienie świetlne. Warto również podkreślić, że są one bardziej trwały i zdecydowanie bardziej bezpieczne niż filtry chemiczne.

Kremy z filtrem – Trochę potrzebnej teorii
Fot. Pexels

Jakie kremy z filtrem wybrać?

Kupując kosmetyki, takie jak odżywki do włosów, szampony, maseczki czy też lakiery do paznokci musimy kierować się różnymi kryteriami. Jak sprawa wygląda w przypadku kremów z filtrem? Przede wszystkim na danym opakowaniu kremów znajduje się informacja, jaki jest stopień ochrony danego produktu. Skrót SPF (Sun Protection Factor) oznacza, że ​​może on być odporny na promienie UVB. Na przykład SPF 30 oznacza, że ​​czas spędzony na słońcu możemy wydłużyć do 30 minut. Oczywiście w porównaniu z czasem bez takiej dodatkowej ochrony. Jeśli chodzi o ochronę przed promieniowaniem UVA, mówi nam PPD (Persistent Pigment Blackening). Co to tak w zasadzie oznacza? Zapis ten informuje, ile razy dawka promieniowania pochłaniana przez skórę zostanie zmniejszona po użyciu specyfiku. Na przykład PPD 20 oznacza, że ​​ilość promieni ultrafioletowych docierających do skóry jest 20 razy mniejsza. Innym ważnym wskaźnikiem będzie również IPD. Określa działanie promieni UVA na skórę już po 60 sekundach. Na przykład IPD 10 oznacza 10% ochronę przed promieniowaniem UVA.

Kremy z filtrem - jak wybrać
Fot. Pexels

Zakup krem z filtrem zgodny z Twoją skóry!

Warto wiedzieć, że obecnie rozróżniamy aż 6 rodzajów typów skóry. Klasyfikacja ta powstała w związku z dokładną obserwacją reakcji skóry wystawionej na słońce w samo południe. Opalanie trwało pół godziny, a dla testowanej skóry był to pierwszy taki kontakt z promieniami słonecznymi w danym roku. Dzięki temu eksperymentowi wyróżniamy skórę typu:

  • pierwszego: Taka skóra łatwo ulega poparzeniom. Zazwyczaj sama cera jest porcelanowa. Charakterystyczne będą jasnoczerwone lub rude włosy oraz piegi. W takim przypadku najlepszy będzie krem SPF 50+.
  • drugiego: Do tego opisu pasuje blada skóra, blond włosy, niebieskie lub zielone oczy i piegi (nie jest to warunek konieczny). Tutaj wymagane są kosmetyki powyżej SPF 30+. Najlepiej jednak wybierać również kosmetyk SPF 50+.
  • trzeciego: Podczas opalania skóra staje się lekko czerwona, a następnie brązowa. Ten typ jest zwykle widoczny u brązowowłosych kobiet z jasną karnacją. Do umiarkowanej ekspozycji na słońce wystarczy krem ​​z SPF 25+.
  • czwartego: To bez wątpliwości cera ciemna. W takim przypadku potrzebujesz kosmetyków SPF 15+.
  • piątego i szóstego: W tym przypadku skóra jest brązowa lub ciemniejsza. Ewentualne poparzenia słoneczne są praktycznie niemożliwe.

 

Kupując kremy z filtrem przede wszystkim należy dopasować je do rodzaju posiadanej cery. To podstawa przy dokonywaniu takiej transakcji. Warto również wybierać sprawdzonych producentów, którzy działają przejrzyście i udostępniają dokładne składy poszczególnych kosmetyków. Z całą pewnością krem z filtrem za kilka złotych nie będzie dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku warto postawić na coś lepszego. Chodzi tutaj bowiem o ochronę przed coraz popularniejszym nowotworem skóry. Przecież na własnym zdrowiu nie warto oszczędzać! Jeżeli więc poszukujesz swojego ideału, wybierz najlepszą ochronę. Nie bój się również inwestować w produkty SPF 50+. Korzystając z takiego rozwiązania również można się opalić. Następuje to jednak w zdrowszy i wolniejszy sposób. Natomiast sam efekt jest zdrowy i przyjazny dla organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here