Szybkowar to jeden ze sprzętów AGD, którego nie powinno zabraknąć w nowoczesnych kuchniach. Umożliwia on przyrządzenie wielu ciekawych i szybkich posiłków, które są zwyczajnie smaczne. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia oraz czy szybkowar elektryczny jest warty zakupu? Sprawdź odpowiedzi na te pytania poniżej!
Szybkowar elektryczny – poznaj jego zalety!
W ciągu ostatnich kilku lat szybkowary w polskich rodzinach stały się czymś naturalnym. Dlaczego? Szybkowar znacznie przyspiesza i ułatwia pracę w kuchni. Wygląda tak samo jak normalny garnek. Warto jednak wiedzieć, że są to tylko pozory! Cechą wyróżniającą tego sprzętu jest to, że pokrywa jest zamknięta. To zwiększa ciśnienie podczas gotowania nawet do 2 atmosfer. Oznacza to, że temperatura w szybkowarze może sięgać nawet 120 stopni Celsjusza, czyli o 20 stopni Celsjusza więcej niż w tradycyjnym garnku. Dzięki szczelnej pokrywie para wodna nie ucieka, co pomaga w utrzymaniu stałej temperatury wewnątrz pojemnika. To dzięki temu naczyniu gotowane warzywa i owoce zachowują swój naturalny kolor. Dzięki temu są jeszcze bardziej apetyczne i bogate w witaminy, co jest bardzo ważne.
Ważna pojemność
Decydując się na zakup szybkowaru warto zweryfikować jego pojemność. Skala zaznaczona na pojemniku powinna być bardzo dokładna, ponieważ pozostała przestrzeń jest niezbędna do normalnej pracy szybkowaru. W związku z tym producenci podają całkowitą pojemność, a maksymalna pojemność pojemnika to 2/3 całkowitej pojemności. Najbardziej praktyczne modele mają pojemności od 2 do 8 litrów. Dzięki temu bez problemu można je schować do lodówki. Warto pamiętać, że większy szybkowar przygotuje dla nas więcej jedzenia, ale z drugiej strony będzie to sporo kosztować. Właśnie dlatego dobrze jest zapamiętać listę pojemności szybkowaru, która udostępniana jest przez producentów:
- 4 litry – to opcja idealna dla osób samotnych lub par,
- 6 litrów – zalecane dla rodzin liczących maksymalnie 4 osoby,
- 8 litrów – dedykowane jest rodzinom wielodzietnym.
Aluminium kontra stal
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów szybkowarów. Ogromny wybór sprzętu AGD cieszy nie tylko fanów gotowania. Korzystając z takiego urządzenia możemy oszczędzić rachunki za niemal każdy rodzaj medium. Przede wszystkim zapłacimy mniej za:
- wodę – korzystając z szybkowaru zwyczajnie wlewamy jej mniej do garnka,
- prąd lub gaz – w zależności od typu kuchni w naszym domu.
Dobrze wykonany szybkowar poprawi efektywność gotowania i zapewni przygotowanie najlepszych potraw przez długie lata. Dobrze jest nie wybierać najtańszego modelu, ponieważ ich jakość wykonania nie będzie zadowalająca. Odpowiednia jakość wykonania będzie więc priorytetem. No dobrze, ale co wybrać – aluminium czy stal?
Tańszy model wykonany będzie oczywiście z aluminium. Materiał ten jest lekki i zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła. Podczas używania aluminiowego szybkowaru mogą pojawić się na nim odbarwienia, uszkodzenia i zarysowania. Natomiast szybkowary ze stali nierdzewnej zdecydowanie wygrywają. Mają bowiem gładką, nieporowatą powierzchnię i są cięższe. Niestety w tym przypadku przewodność cieplna stali nierdzewnej jest gorsza. Ogrzewanie jest powolne i nierównomierne. Aby rozwiązać te problemy, producenci sprzętu AGD dodali aluminiowy pierścień na dnie szybkowaru. Poprawia to wydajność cieplną pojemnika bez utraty jakości procesu. Dzięki temu urządzenia mogą pracować równie efektywnie jak kuchenki gazowe i indukcyjne.
Szybkowar elektryczny to bardzo dobry zakup dla każdej kuchni. Warto decydować się na opcje, które zwyczajnie ułatwiają życie. Jeżeli więc zastanawiałeś się nad takim sprzętem, nie wahaj się! Warto przekonać się na własnej skórze, że korzystanie z tej opcji realnie pomaga podczas gotowania. Dzięki temu każdy z domowników będzie mógł przygotować w prosty sposób pyszny posiłek dla reszty rodziny. To natomiast wpłynie na poprawienie relacji podczas rozmów przy niedzielnym obiedzie. Z naszej strony potwierdzamy, że szybkowary są warte swojej ceny. Już po pierwszym użyciu widać ogromną różnicę, a satysfakcja z korzystania jest naprawdę spora!