Na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki?
Fot. Unsplash

Dzisiejsze lodówki są wyposażone w przydatne technologie. Odpowiedni dobór tego elementu wyposażenia pomoże nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd i zapewnić wygodne warunki przechowywania żywności. W tym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki. Jeżeli jesteś ciekawy, koniecznie czytaj dalej!

Rodzaje lodówek

Dzisiejsze sprzęty kuchenne są wyposażone w nowoczesne technologie, które nie były dostępne w modelach kupowanych 10 do 20 lat temu. Niemal wszystkie nowoczesne lodówki dostępne obecnie na rynku zapewniają wygodne wyposażenie. Sprawia ono, że ​​nasze chłodziarko-zamrażarki działają doskonale bez ponoszenia wysokich kosztów. To samo dotyczy mikrofalówek, zmywarek czy nawet piekarników. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze lodówki? Po pierwsze warto wybrać odpowiedni rodzaj tego sprzętu! Do wyboru mamy:

  • Lodówki jednodrzwiowe – są to zwykle małe urządzenia dwupoziomowe o pojemności do 50 litrów. Na rynku znajdziemy modele klasyczne oraz te znacznie droższe, które oferują dodatkowe funkcjonalności. Te ostatnie dodatkowo charakteryzują się dużą liczbą półek oraz licznymi szufladami w dolnej części urządzenia. Lodówki jednodrzwiowe, za które zwykle zapłacimy powyżej 2000 zł zamiast jednej z szuflad posiadają tzw. komory. Są to szuflady z regulowaną wilgotnością lub utrzymujące temperaturę od 0 do -3 stopni. Zazwyczaj występują w 2 kolorach – srebrnym i białym.
  • Lodówki dwudrzwiowe – należy tu rozróżnić trzy typy. Pierwsza to mała lodówka z zamrażarką umieszczoną na górze. Są to zwykle proste i niedrogie urządzenia. Zazwyczaj kupujemy je bez dodatkowych funkcji. Elementy te wyposażone są zaś w termostat i bez automatycznego rozmrażania. Drugi typ to lodówka z zamrażarką na dole. To najpopularniejszy typ lodówki dostępny dla każdego. Ostatnią opcją jest rozwiązanie typu side-by-side. W takim przypadku lodówka znajduje po prawej stronie, a zamrażarka po lewej stronie urządzenia. Warto podkreślić, że ceny takiego sprzętu zaczynają się od 2500 zł wzwyż.
  • Lodówki french door – cena tego modelu lodówek sięga 4000 zł. Dla wielu ludzi są to urządzenia bardzo praktyczne. Lodówka ma parę drzwi, które otwierają się w przeciwnych kierunkach. Wewnątrz jest dużo miejsca, co jest bardzo odpowiednie dla przechowywania dużych blach ciast czy pieczeni. Dodatkowo otrzymujemy zazwyczaj 2-4 szuflady, z czego 2 to przegródki świeżości.
lodówka
Fot. Unsplash

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Warto wiedzieć, że świeżość produktu zależy nie tylko od temperatury, ale także od wilgotności wewnątrz lodówki. Nowoczesne rozwiązania wyposażone są w specjalne czujniki wilgotności i temperatury, które mogą automatycznie dobierać odpowiednie parametry w zależności od aktualnego stanu wilgotności powietrza wewnątrz urządzenia. Odpowiedzią na pytanie, jaką lodówkę kupić, może być model wyposażony właśnie w taki czujnik.

Wiele nowoczesnych chłodziarko-zamrażarek wykorzystuje system Stop Frost, który eliminuje niechciany lód w zaledwie kilka minut. To tak zwane szybkie rozmrażanie! Z drugiej strony, gdy potrzebujemy szybko zamrozić dany produkt, jest to również możliwe, jeśli nasza lodówka posiada tego typu system. System No Frost to ciekawa technologia stosowana przez wielu współczesnych producentów chłodziarko-zamrażarek, która zapobiega gromadzeniu się lodu na ścianach sekcji chłodzącej lub mrożącej. Znacząco wpływa to na świeżość warzyw i owoców.

Rodzaje lodówek
Fot. Unsplash

Na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę? Po pierwsze ważny jest fakt, że lodówka nie będzie generowała dużych rachunków za prąd. Jednocześnie kupując lodówkę, należy zwrócić uwagę na klasyfikację modelu. Lodówka o najniższym zużyciu energii to lodówka klasy A. Jeśli szukasz najbardziej energooszczędnego modelu chłodziarko-zamrażarki, wypróbuj lodówkę klasy A +++.

 

Którą lodówkę wybrać? Jeśli dopiero planujesz zakup nowej lodówki lub chłodziarko-zamrażarki, zapewne dobrze wiesz, że w sklepach AGD zgubisz się w dużej liczbie ofert. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu odpowiedź na pytanie: na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki, nie będzie już dla Ciebie problematyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here