Piekarnik z płytą indukcyjną
fot. Pexels

Piekarnik z płytą indukcyjną to doskonała alternatywa dla kuchenki gazowej czy elektrycznej, tym bardziej że ich cena jest już tak bardzo wygórowana. Coraz więcej osób decyduje się na zakup sprzętu AGD do zabudowy. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości, a wnętrze prezentuje się piękniej i nowocześnie. Obecnie najpopularniejsze kuchenki i piekarniki indukcyjne mają urządzenia do zabudowy. Możesz je kupić pojedynczo lub w połączeniu. Która opcja jest bardziej korzystna – płyta indukcyjna z piekarnikiem czy bez? Tego dowiesz się czytając nasz artykuł!

Piekarnik z płytą indukcyjną – razem czy osobno?

Popularność kuchenek indukcyjnych rośnie z każdym dniem. Nic dziwnego, ponieważ są bezpieczniejsze niż kuchenki gazowe i bardziej ekonomiczne niż piece ceramiczne. Obecnie kuchenkę indukcyjną można kupić osobno lub razem z piekarnikiem. Takie produkty dostarcza wiele marek na polskim rynku i nazywane są one w skrócie „kuchniami do zabudowy”. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując różnorodne modele w tym klasyczne wolnostojące. Chociaż obie mają swoje zalety, coraz więcej osób decyduje się na osobny zakup kuchenki indukcyjnej i piekarnika.

Zalety oraz wady rozwiązania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kuchnię do zabudowy można kupić w całości. Zestaw zawiera tylko piekarnik elektryczny, który zapewnia różne funkcje. Chociaż ten rodzaj zakupu jest zdecydowanie korzystniejszy cenowo, ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim kuchenka indukcyjna z piekarnikiem determinuje sposób montażu. Ponieważ płyta jest sterowana z pozycji piekarnika, sprzęt można zainstalować tylko w konfiguracji klasycznej, tj. płyta znajduje się nad piekarnikiem. Jeśli chodzi o zalety, wybór zestawu daje pewność, że oba urządzenia będą do siebie pasować rozmiarem i wzornictwem.

Piekarnik z płytą indukcyjną – razem czy osobno?
Fot. Pexels

Czy lepszym rozwiązaniem będzie oddzielny sprzęt?

Drugim rozwiązaniem, z którym również warto się zapoznać jest dokupienie osobno dwóch urządzeń. Mimo nieco wyższego kosztu zapewnia większą swobodę w rozplanowaniu kuchni i pozwala dobrać najbardziej zaawansowane urządzenia. Jeśli często pieczemy, warto zaopatrzyć się w model piekarnika z udogodnieniami, takimi jak chowane prowadnice, termosondą czy programy parowe. Do tego można dokupić nowoczesną kuchenkę indukcyjną, która umożliwia szybkie nagrzewanie lub samodzielne uruchomienie odpowiedniej strefy gotowania. Mimo że w tym przypadku sprzęt kupowany jest osobno, doskonale się uzupełniają.

Kupowanie kuchenki indukcyjnej i piekarnika oddzielnie może również zapewnić więcej opcji aranżacji kuchni. Chociaż kuchenka indukcyjna z piekarnikiem musi być zainstalowana klasycznie, w razie potrzeby nadal możemy umieszczać pozostałe elementy takie jak szybkowar czy mikrofalówka osobno. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie piekarnika na wysokości oczu, dzięki czemu korzystanie z urządzenia jest o wiele wygodniejsze. Możesz łatwo kontrolować proces pieczenia bez schylania się. Jeśli dysponujemy obszerną przestrzenią, kuchenkę indukcyjną możemy postawić również na wyspie, podczas gdy piekarnik zazwyczaj umieszcza się w dolnej szafce.

Piekarnik z płytą indukcyjną - kilka słów na koniec
Fot. Pexels

Piekarnik z płytą indukcyjną – kilka słów na koniec

Wyposażając kuchnię lub wymieniając stare sprzęty, warto wiedzieć, która kuchenka wolnostojąca jest najlepsza. Ze względów bezpieczeństwa kuchenki gazowe zostały zastąpione kuchenkami elektrycznymi z piekarnikami. Tradycyjne piece elektryczne mają wiele wad. Przykładowo, ich blat nie jest płaski, trudno utrzymać go w czystości. Ponadto brakuje im zaawansowanych funkcji. Jednak ze względu na niską cenę nadal znajdują zwolenników. Te przybory kuchenne zostały zastąpione bardziej zaawansowanymi kuchenkami z płytami ceramicznymi.

W ostatnich latach wysokie miejsce na rynku AGD zajmuje piekarnik z płytą indukcyjną. Jest to zdecydowanie rozwiązanie bardziej energooszczędne, bezpieczne oraz przyspieszające pracę. Ponadto dzięki gładkiej powierzchni sama płyta jest łatwa do czyszczenia. Do niedawna wysokie ceny urządzeń i konieczność zakupu drogich, specjalnych garnków były przeszkodami. Obecnie cena wolnostojącej kuchenki indukcyjnej z piekarnikiem już tak nie przeraża. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik skutecznie przekonał Cię do odpowiedniego dla Twojej kuchni rozwiązania. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, którą opcję wybierzesz. Jeśli rozważasz nietypowe rozmiary piekarnika i płyty najprawdopodobniej będziesz musiał wybrać opcję kupna osobnego sprzętów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here