Tanie mikrofalówki
Fot. Unsplash

Dobra kuchenka mikrofalowa jest niezbędna w każdej kuchni. Nie wiesz, którą wybrać? Czy tanie mikrofalówki to dobry wybór? Przeczytaj nasz poradnik, który podpowiada, którą kuchenkę mikrofalową kupić i na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacić. Czy tanie mikrofalówki będą dobrą opcją? Zobacz!

Jaką mikrofalówkę wybrać?

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe umożliwiają między innymi grillowanie, pieczenie, a nawet gotowanie na parze. Mając małą kuchnię możesz więc takim sprzętem zastąpić piekarnik. W rezultacie zwiększyła się złożoność ich działania. Właśnie dlatego nie jest łatwo kupić wysokiej jakości kuchenkę mikrofalową. Przed podjęciem decyzji, która kuchenka mikrofalowa będzie najlepsza dla Twojego domu, konieczne jest zrozumienie najważniejszych funkcji tego urządzenia. Warto je weryfikować nawet jeżeli kupujemy tanie mikrofalówki.

Moc

Jest to zdecydowanie najważniejszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Najsłabsza moc mikrofal to około 700 W, co wydłuża czas nagrzewania potraw. Najbardziej popularnymi są te z mocą 800 W. Najmocniejsze urządzenia mają moc ok. 900 W, ale są to głównie kuchenki mikrofalowe do zabudowy.

Pojemność urządzenia

na sklepowych półkach najczęściej znajdziemy kuchenki mikrofalowe o pojemności od 20 do 30 litrów. Najmniejsze urządzenie przydaje się tylko wtedy, gdy przygotowujemy posiłki dla jednej osoby. Jeśli chcesz przygrzać jedzenie dla kilku osób lub chcesz je ugotować na parze, wybierz pojemność powyżej 30 litrów. W takim wypadku w mikrofali zmieścisz cały garnek.

mikrofalówki
Fot. Unsplash

Średnica talerza

Mała kuchenka mikrofalowa o pojemności od 17 do 20 litrów ma średnicę talerza 24,5 cm. To natomiast od razu mówi nam, że nie możemy tu pomieścić dużego talerza obiadowego. Kuchenka mikrofalowa o pojemności 23-25 ​​litrów zawiera już talerz o średnicy 28-31,5 cm. Na nim pomieścisz już prawie wszystko.

Dodatkowe funkcje

Niektóre kuchenki mikrofalowe są wyposażone w piekarniki parowe. Jest to specjalny pojemnik na wodę, który wkładamy do naszego sprzętu. Gdy temperatura przekroczy sto stopni Celsjusza, woda w pojemniku zamienia się w parę, która ogrzewa nasze naczynia. Funkcja gotowania na parze pozwoli Ci na przygotowanie zdrowych posiłków. To natomiast świetna opcja dla fanów sportu oraz tych, którzy lubią dbać o to, co jedzą.

Jakie mamy na rynku kuchenki mikrofalowe?

Przed udaniem się do sklepu i wybraniem wymarzonej kuchenki mikrofalowej, zastanów się nad jej typem. Przede wszystkim jaki rodzaj sprzętu lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele rodzajów kuchenek mikrofalowych. Który wybrać, aby zakup był najbardziej udany?

Jakie mamy na rynku kuchenki mikrofalowe?
Fot. Unsplash
  • Urządzenie do zabudowy – zabudowana kuchenka mikrofalowa będzie bardziej pasowała do Twojego wyposażenia kuchni. W razie potrzeby można ją nawet niewidocznie schować za frontem mebla. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kuchenek mikrofalowych do zabudowy należy zapewnić odpowiednią przestrzeń do wentylacji. Wbudowana kuchenka mikrofalowa jest również bardziej stabilna. Po otwarciu drzwi nie porusza się po blacie.
  • Urządzenie wolnostojące – taki sprzęt wystarczy położyć na blacie i podłączyć do gniazdka. Decydując się na model wolnostojący warto pomyśleć o jego obudowie. Na rynku dominują obudowy plastikowe i metalowe. Opcja pierwsza jest znacznie tańsza. Metalowa obudowa jest znacznie bardziej elegancka, nie rysuje się i nie zmienia koloru podczas użytkowania. Wolnostojące kuchenki mikrofalowe są również tańsze niż kuchenki mikrofalowe do zabudowy.

Tanie mikrofalówki – Jaką wybrać?

Dla mniej wymagających użytkowników wystarczy samodzielna kuchenka mikrofalowa za 350-400 zł lub model do zabudowy za 1000 zł. Jeśli nie tylko podgrzewasz posiłki i przygotowujesz w nich popcorn, na rynku znajdziesz również wiele zaawansowanych modeli z dodatkowymi funkcjami, od gotowania na parze po model z piekarnikiem.

Najłatwiej wybrać kuchenkę mikrofalową do zabudowy. Takie urządzenie wybieramy dokładnie z tej samej serii, co inne sprzęty kuchenne. Natomiast warto wspomnieć, że żywotność takich kuchenek mikrofalowych jest ponadprzeciętna. Bez problemu można ich używać przez 10-15 lat. Wśród urządzeń gospodarstwa domowego kuchenka mikrofalowa jest najlepsza pod względem wytrzymałości.

 

Nie ma wątpliwości, że główną zaletą kuchenki mikrofalowej jest szybkość podgrzewania potraw. Jest to szczególnie ważne dla ludzi, którzy żyją szybko. Wiele osób używa również kuchenek mikrofalowych do rozmrażania zamrożonego wcześniej jedzenia. W tej dziedzinie kuchenki mikrofalowe nie mają sobie równych. Korzystając z tego sprzętu AGD możemy nawet szybko podgrzać napoje – kakao, mleko dla niemowląt, a nawet grzańca. Kuchenki mikrofalowe są znacznie tańsze niż piekarniki i mają podobne funkcje. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Ci w wybraniu odpowiedniego dla siebie modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here