Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu
Fot. Pexels

Kupno samochodu zwykle wiąże się ze sporymi wydatkami. Dlatego warto w 100% upewnić się, że nasz wybór jest najlepszy. Do tego idealnym rozwiązaniem jest zakup nowego samochodu z salonu. Główne zalety tej formy zakupu to bezpieczeństwo oraz możliwość trafnego doboru modeli i wyposażenia, które nam odpowiadają. Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

O czym warto pamiętać podczas zakupu samochodu?

Zakup zwłaszcza używanego samochodu wiąże się z pewnym ryzykiem. Sprzedawca może chcieć zataić przed nami niektóre wady pojazdu. Na szczęście, mimo że udowodnienie Twojej racji może być czasochłonne, jesteśmy chronieni prawem. Dlatego trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę kupując samochód i o co pytać, aby bezpiecznie wybrać odpowiedni model. Przede wszystkim, jeśli nie możemy samodzielnie ocenić stanu technicznego pojazdu, udajmy się do sprzedawcy z kimś, kto będzie naszym ekspertem. Możemy również poprosić o oględziny samochodu w stacji diagnostycznej, za które oczywiście ponosimy koszty. Możemy również poprosić o jazdę próbną. Dlatego jeśli planujesz kupić używane auto warto przyjrzeć się:

  • Farbie oraz karoserii – sprawdź, czy nie ma na nich odprysków. Pamiętaj, że w przypadku starszych samochodów idealna farba jest bardziej podejrzana niż mała wada,
  • Stanie siedzeń, kierownicy, nakładek na pedały i gałek zmiany biegów – auta z większym przebiegiem muszą mieć wyraźne ślady zużycia tych elementów. Brak jakichkolwiek zadrapań może być podejrzany.
  • Stanie podzespołów pod maską – jeśli chodzi o tę cześć warto posłużyć się specjalistyczną wiedzą np. znajomego mechanika. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój przyszły zakup będzie udany.
Pamiętaj o formalnościach - kupno samochodu
Fot. Pexels

Wybierając nowy samochód prosto z salonu warto pamiętać o pewnym aspekcie biznesowym. Podczas dialogu ze sprzedawcą możemy negocjować bardzo atrakcyjne rabaty. Dlatego zawsze warto poprosić o ewentualne dostępne promocje, a także inne warunki finansowania. Przykładowo, jeśli nie chcemy od razu kupować w całości samochodu, salon powinien udzielić Ci bardzo korzystnej pożyczki. Wybierz swoją własną kwotę i spłać swój wymarzony samochód w kilku niskich ratach, a po wygaśnięciu umowy wymień samochód na nowy. Co ważne, całą operację można przeprowadzić również bez udziału banku. Pamiętaj, że zakup auta jest o wiele poważniejszy niż poszukiwanie nowego roweru czy też hulajnogi. W tym przypadku potrzebujesz czasu i cierpliwości.

Pamiętaj o formalnościach

Wiele osób nie do końca rozumie procedury, które należy wykonać podczas zakupu samochodu. Dlatego przeanalizujmy, co powinien zrobić przyszły nowy właściciel auta zaraz po dokonaniu zakupu:

  • Podstawą jest oczywiście umowa kupna – sprzedaży: Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego samochodu w komisie lub u agenta, sprawdźmy, kto jest faktycznym właścicielem auta. Jeżeli jest spoza Polski, to po odkryciu defektów może być problem z odzyskaniem pieniędzy. Właśnie dlatego podczas oglądania auta tak istotna jest szczególna uwaga.
  • Pozostałe dokumenty: W przypadku sprowadzenia auta z zagranicy ważne będą dokumenty potwierdzające, że samochód został legalnie sprowadzony do Polski. Dodatkowo konieczne będzie skompletowanie wszelkich zagranicznych dokumentów, które dotyczą przeglądów czy faktury za wcześniejsze naprawy.
  • Od momentu zakupu mamy 2 tygodnie na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • Po zakupie samochodu mamy 30 dni na zarejestrowanie się w Urzędzie Miejskim lub Urzędzie Powiatowym. Na miejscu otrzymamy odpowiednie dokumenty, które będzie trzeba wypełnić.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu? Kilka słów o OC i AC
Fot. Pexels

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu? Kilka słów o OC i AC

Sam zakup samochodu to nie wszystko. Po dokonaniu transakcji ważne będzie również zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie. Jest to również ważny wydatek, dlatego poniżej umieszczamy istotne punkty związane z tym właśnie tematem:

  • Ubezpieczenie OC można wykupić u dowolnego ubezpieczyciela. Oczywiście dotyczy to pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy.
  • Jeśli kupujesz samochód używany, to jako kupujący możesz przejąć auto wraz z umową ubezpieczenia OC. Musimy tylko pamiętać, że taka umowa nie będzie automatycznie przedłużana.
  • Od razu możemy zdecydować się na połączenie ubezpieczenia OC i AC. Polisy ubezpieczeniowe możemy wykupić online. To bardzo wygodna opcja, o której warto pamiętać.

 

Zakup auta to bardzo ważna inwestycja. Warto więc podejść do zakupu ze zdrowym rozsądkiem. Warto zrobić zdjęcia auta na smartfonie lub aparacie i pokazać je bliskim. Wspólna decyzja powinna być dobrze przemyślana. W końcu to właśnie samochód będzie nam służył przez długie lata. Dobrze więc, by nie ulegał on usterkom i był zwyczajnie wygodny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here