Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru
Fot. Pexels

Zakup roweru tylko z pozoru wydaje się łatwą sprawą. Znalezienie sprzętu wysokiej jakości w przyzwoitej cenie wymaga sporo naszego wysiłku. Jeśli zupełnie nie znasz się na zagadnieniach związanych z kolarstwem, to proponujemy zapoznać się z naszym artykułem poniżej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru? Który model będzie dla Ciebie najlepszy? Czy są jakieś kwestie, których nie można pominąć? Zobacz!

Jaki typ roweru wybrać?

Górskie, szosowe, crossowe, miejskie to tylko niektóre typy rowerów dostępnych na rynku. Jaki rodzaj roweru kupić? Po pierwsze weź pod uwagę na jakim terenie będziesz jeździć. Jeżeli potrzebujesz roweru, aby dojechać wyłącznie do pracy, wybierz typ miejski. Często podróżujesz? Wybierz rower górski a zapewni Ci to wiele nowych, ciekawych doznań.

Odpowiedź na powyższe pytania może wydawać się tylko z pozoru łatwa. Na początek wszystkim osobom polecane są rowery crossowe lub trekkingowe, ewentualnie fitnesowe. Są idealne do warunków panujących w miastach, ale również z powodzeniem radzą sobie w lesie. Dłuższe asfaltowe trasy również nie będą sprawiały trudności. Ponadto na rower rower trekkingowy można od razu założyć akcesoria turystyczne (jak np. smartfon czy aparat fotograficzny). Natomiast w rowerze fitnesowym można założyć opony o szerokości minimum 35 milimetrów, co daje dużo komfortu podczas jazdy.

Jaki typ roweru wybrać?
Fot. Pexels

Na jaką ramę roweru się zdecydować?

Rodzaj materiału, z którego wykonana będzie rama, ma zdecydowanie ogromny wpływ na wagę naszego jednośladu. To właśnie rama i koła mają na to największy wpływ, co również decyduje o redukcji drgań podczas jazdy. Rama to szkielet roweru, zwykle wykonany z następujących materiałów:

  • stal,
  • aluminium,
  • włókno węglowe.

Podana kolejność nie jest przypadkowa. Stal jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Natomiast na tytanowe ramy roweru mogą zdecydować się wyłącznie bogatsi użytkownicy. Tytan to jeden z najlżejszych i najdroższych stopów. Jeśli używasz roweru do przemierzania codziennej trasy do pracy, możesz spokojnie zignorować takie rozwiązanie. Jeśli cena nie ma znaczenia, wybierz ramę z włókna węglowego. Jest najlżejszym materiałem, co jest ważne przy mieszkaniu na czwartym piętrze budynku bez piwnicy i windy. Lekkie rowery są znacznie poręczniejsze podczas jazdy w porównaniu do ciężkich konstrukcji stalowych. Węgiel dobrze też tłumi drgania, co może nie jest aż tak istotne podczas jazdy po mieście, ale na pewno wpłynie na komfort pokonywania kilometrów w lesie.

Jaką wielkość kół wybrać?

W przypadku rowerów szosowych wybór odpowiedniej wielkości kół nie będzie problemem. 28 cali w tym przypadku to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Rowery przełajowe i dalekobieżne rowery turystyczne są również budowane na kołach o tej średnicy, chociaż czasami można znaleźć modele z mniejszymi kołami (26 cali). Rowery górskie są dostępne z trzema rozmiarami kół. Przede wszystkim są to koła 26 calowe, chociaż faktycznie zostały one zastąpione większymi kołami – 27,5 cala i 29 cali. Z drugiej strony, choć rowery miejskie kojarzą się z dużymi 28-calowymi kołami, na rynku dostępnych jest wiele modeli również z małymi 26-calowych kołami.

Jaki rozmiar będzie dla mnie najlepszy? Mniejsze koła mogą zapewnić lepszą manewrowość, co jest zaletą dla tych, którzy lubią szosować przy większej prędkości. Większe koła mają zdecydowanie lepszą przyczepność, co ułatwia pokonywać przeszkody. Jednak sam rozmiar opony nie przesądza o wszystkim. Przypomnę o doborze odpowiedniej ramy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru? Wybierz odpowiednie siodełko!
Fot. Pexels

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru? Wybierz odpowiednie siodełko!

Wybór siodełka nie powinien być problemem. Poduszka siedziska powinna być wygodna, niestety nie ma uniwersalnego modelu dla każdego. W rowerach miejskich są bardzo powszechne rozwiązania wypełnione amortyzatorami w postaci pianki, żelu lub sprężyn. Na szczęście ten sprzęt rowerowy można łatwo wymienić. Jeśli masz zamiar wybierać się na dłuższe trasy, to otwór w siodełku będzie dobrym pomysłem. Zapewnia to odpowiednią wentylację, co jest szczególnie ważne latem, ponieważ wtedy jednoślady to chyba najczęściej używany sprzęt. Takie otwory mają na przykład modele Accent Veno czy Selle XR. Takie siodło wywiera mniejszy nacisk na szew krocza, w którym znajduje się wiele strategicznych nerwów i naczyń krwionośnych. Szczególnie mężczyźni jeżdżący na długich dystansach powinni rozważyć tę opcję.

 

Świat rowerowy jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Kupno roweru to świetny pomysł na prezent na komunię czy na rocznicę ślubu! Warunkiem jest tylko odpowiedni wybór sprzętu. Odpowiedni dwukołowiec zapewni Ci frajdę podczas podróży. Będzie bezpiecznym i wygodnym towarzyszem codziennych podróży. Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru? Po lekturze naszego artykułu nie powinieneś mieć już problemów z odpowiedzią na to pytanie, a sam zakup będzie po prosty satysfakcjonujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here