Jakie żelazko kupić?
Fot. Pexels

Żelazko to urządzenie, które powinno się znajdować w każdym gospodarstwie domowym. Każdy przecież potrzebuje sobie wyprasować koszulę czy T-shirt. Aby wybrać najlepszy model dla siebie zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów, które wpłyną na komfort jego użytkowania. Wybór żelazka nie jest łatwym zadaniem. Robiąc dokładny research możemy znaleźć sprzęt w pełni odpowiadający naszym potrzebom. Poniższy artykuł wspomoże Cię w wyborze i odpowie na pytanie „Jakie żelazko kupić?”.

Typy żelazek

Przed pójściem do konkretnego sklepu warto wiedzieć mniej więcej, które żelazko będzie dla nas odpowiednie. Obecnie na rynku istnieje kilka głównych typów produktów o różnej budowie, technice pracy i funkcjach. Można m.in. rozróżnić:

  • Żelazko suche (tradycyjne) – coraz rzadsze, głównie ze względu na brak funkcji zwilżania. Nóżki urządzenia wykonane są z aluminium, a temperaturę reguluje się za pomocą pokrętła.
  • Żelazko parowe – pozwala na pracę na mokro i na sucho (ze względu na wytwarzanie się pary wodnej). Bardzo szybko prasuje i poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zagnieceniami.
  • Żelazko systemowe – zwane także żelazkiem z wytwornicą pary lub stacją parową. Wyposażone jest w oddzielny duży zbiornik na wodę, który może dostarczać parę do żelazka za pomocą węża. Generator generuje dużo pary pod wysokim ciśnieniem, co ułatwia i przyspiesza prasowanie.
Żelazko suche (tradycyjne)
Fot. Pexels

Moc urządzenia

Wybór tego rodzaju sprzętu zależy przede wszystkim od jego mocy. Obecnie na rynku dostępnych jest dużo modeli, które różnią się nie tylko poszczególnymi funkcjami, ale przede wszystkim mocą. Parametr ten odpowiada głównie za szybkość nagrzewania się stopy. Im wyższa moc, tym krótszy czas jej nagrzewania. Kupując nowe żelazko, warto zwrócić uwagę na ten parametr.

Zmiana temperatury, zwłaszcza jej spadki oraz tworzenie pary, są uzależnione od mocy naszego urządzenia. Żelazka o dużej mocy tradycyjne i z wytwornicą pary są bardzo efektywne w wytwarzaniu pary. Dzięki temu możemy szybko wytworzyć parę, co skutkuje szybszym wyprasowaniem nawet najbardziej zagniecionych ubrań. Odpowiednia regulacja mocy żelazka przydatna jest zwłaszcza przy prasowaniu delikatnych tkanin, z których wykonane są m.in. dziecięce ubranka.

Wśród żelazek dostępnych na rynku możemy wyróżnić modele o następujących mocach:

  • Od 2600 W;
  • Przedział: 2400 do 2599 W;
  • Przedział: 2200 do 2399 W;
  • Od 2000 do 2199 W;
  • Od 1400 do 1999 W;
  • Do 1399 W.

Najbardziej standardowe modele żelazek mają obecnie moc 2400 W. Pamiętaj jednak, że moc urządzenia nie jest najważniejsza. Przy zakupie zwróć również uwagę na poszczególne funkcję żelazka, które opisuje sam producent.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Przed zakupem żelazka konieczne jest zrozumienie najważniejszych właściwości, które wpływają na jego działanie. Które żelazko warto wybrać? Dobry sprzęt wyróżnia się następującymi głównymi parametrami:

  • Regulacja temperatury – tak jak w przypadku lokówki odpowiednio dobrana temperatura zapobiega ewentualnym problemom. Jej regulacja umożliwia dostosowanie żelazka do potrzeb użytkownika. Najczęściej do jej regulacji używa się pokrętła. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w przyciski i niewielki wyświetlacz, a modele na górnej półce w dotykowy ekran z diodami LED.
  • Stopa żelazka – decyduje o sposobie prasowania ubrań. Powinna być odporna na zarysowania, nie blaknąć i mieć odpowiednio rozmieszczone otwory. Którą płytę bazową wybrać? Na rynku dostępne są następujące modele: żelazka ceramiczne (dobre ślizganie, trudne do czyszczenia, wysoka trwałość), żelazka emaliowane (dobre ślizganie, ale niska trwałość), szafirowe (dobre ślizganie, łatwe do czyszczenia i trwałe), stalowe (niewytrzymałe), aluminium i teflon (o dobrych właściwościach ślizgowych, łatwe do czyszczenia).
  • Ilość wyprodukowanej pary – ten parametr pokazuje, ile pary zostanie wyprodukowane w ciągu jednej minuty. W przypadku żelazek parowych wydajność wynosi zwykle 20–60 g na minutę. Im wyższa wartość, tym większa intensywność wyrzutu pary, dzięki czemu można wyprasować nawet najgrubsze tkaniny. Należy również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób urządzenie wytwarza parę. Może być ona wytwarzana w sposób ciągły lub automatycznie.

 

Prasowanie to najmniej ulubiona praca domowa Polaków. To jedna z czynności, które najbardziej chcemy przekazać naszemu partnerowi. Dlaczego tak wiele osób nie lubi prasowania? Głównie ze względu na to, że proces ten zajmuje dużo czasu. Z pomocą przychodzą jednak producenci sprzętu AGD, proponując coraz więcej urządzeń, dzięki którym można prasować szybciej, dokładniej i łatwiej. Sprawia to, że znienawidzone czynności stają się całkiem przyjemne, a to pozwala na zachowanie spokoju podczas wykonywania codziennych obowiązków.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułXbox czy Playstation?
Następny artykułJaki kupić telewizor?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here