Jaki termometr bezdotykowy kupić
Fot. Pexels

Dyskomfort, bóle głowy, mięśni i dreszcze – to może być początek gorączki. Gorączka nie jest chorobą sama w sobie. To jedynie objaw. Wzrost temperatury ciała wskazuje, że coś dzieje się w Twoim ciele. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza, zatrucie, alergia lub jakakolwiek inna reakcja zapalna. W takim przypadku niezbędne są termometry medyczne. Jaki termometr bezdotykowy kupić? Tego dowiesz się z naszego artykułu! 

Co to jest termometr bezdotykowy?

Termometr czy pulsoksymetr to urządzenia pierwszej potrzeby. Pierwszym na rynku termometrów, pojawił się ten rtęciowy. Jednak w późniejszym czasie w miarę rozwoju technologii podczerwieni zasadniczo zmienił się stosunek ludzi do nich. Dzięki zastosowaniu termometrów na podczerwień mierzenie temperatury nie wymaga bliskiego kontaktu fizycznego. Wystarczy przytrzymać termometr około 5-15 cm od skroni. Temperatura wyświetla się na małym cyfrowym wyświetlaczu.

Stan podgorączkowy a gorączka

Przed zdecydowaniem się, który termometr najlepiej kupić, wymagane jest wyjaśnienie terminologii. Nie każdy wzrost temperatury ciała powyżej 36,6 ° C to gorączka. Stan podgorączkowy definiuje się jako temperaturę ciała przekraczającą fizjologiczną, ale nieprzekraczającą 38 ° C. Gorączkę definiuje się jako każdy wzrost temperatury ciała powyżej 38 ° C.

Czy termometr bezdotykowy warto kupić?
Fot. Pexels

Czy termometr bezdotykowy warto kupić?

Który termometr był kiedyś najpopularniejszy? Oczywiście, że ten szklany. Obecnie ze względu na rozwój technologiczny i zakaz produkcji termometrów rtęciowych stracił na popularności. Nadal można je kupić w sklepach i aptekach, ale są to termometry bezrtęciowe. Rtęć została zastąpiona mieszanką galu, indu i cyny. Jeśli szkło stłucze się, nie szkodzi to zdrowiu ani środowisku. Pomiar temperatury można wykonać przez usta, pod pachami lub odbytnicę. Przed każdym użyciem szklany termometr należy strząsnąć.

Drugim termometrem był tradycyjny elektroniczny, którego rozmiar i kształt jest zwykle podobny do szklanego. Temperaturę nim można mierzyć w ustach, pod pachą lub w odbytnicy. Po zakończeniu pomiaru jest emitowany charakterystyczny sygnał dźwiękowy. Wyniki pomiarów są wyświetlane na małym ekranie. W przeciwieństwie do termometrów szklanych nie ma potrzeby ich strząsania. Większość modeli ma elastyczne wodoodporne końcówki. Wadą jest konieczność wymiany baterii.

Termometry bezkontaktowe cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Niezależnie od czynników zewnętrznych można nimi wykonać bezkontaktowy szybki i dokładny pomiar temperatury ciała. Pamiętaj, że pomiar należy wykonać w zalecanej przez producenta odległości od czoła lub skroni. Wynik wyświetlany jest na małym wyświetlaczu. W większości produktów można zapisać kilka lub kilkanaście ostatnich zmierzonych wartości na telefonie lub smartwatchu. Jest to szczególnie przydatne do monitorowania postępu leczenia. Urządzenie emituje sygnał dźwiękowy w momencie zakończenia pomiaru, ale można tę opcję również wyłączyć. Dzięki temu zmierzysz temperaturę ciała swojego śpiącego dziecka, nie martwiąc się o przebudzenie. Dlatego jeśli zastanawiasz się, który termometr dla dziecka kupić, jest to doskonały wybór.

Zalety termometru bezdotykowego
Fot. Pexels

Zalety termometru bezdotykowego

Termometry bezkontaktowe mają wiele ważnych zalet, dlatego cieszą się dużą popularnością. Całkowicie wykluczają możliwość przenoszenia różnych infekcji z jednej osoby na drugą. Mogą być z łatwością stosowane w domach, miejscach pracy czy szpitalach. Ponadto dokładność termometrów bezkontaktowych jest również z modelu na model coraz lepsza.

Podczas długiego pobytu w szpitalu często konieczne jest wielokrotne mierzenie temperatury ciała pacjenta. Termometr wystarczy tylko przyłożyć w okolicy czoła. Następnie nacisnąć przycisk mierzenia temperatury. Po kilku sekundach na wyświetlaczu powinien pojawić się wynik badania. Pozwala to zmierzyć temperaturę bez zakłócania snu pacjenta.

 

Warto pamiętać, że aby wyniki pomiarów były wiarygodne, pomiar należy wykonać w sposób dokładny, zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi urządzenia. Chcąc zmierzyć temperaturę na czole, pamiętajmy, że nie można jej zwilżyć ani zakryć włosami. Pocieranie czoła przed samym badaniem może również zmienić wynik. Termometr bezkontaktowy to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Pamiętaj jednak, że służy on jedynie do kontrolowania temperatury ciała. Bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem, jeśli gorączka utrzymuje się przez 3 dni i nie można jej niczym zbić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here