Jaki robot kuchenny
Fot. Unsplash

Przed podjęciem decyzji o zakupie robota kuchennego zazwyczaj najpierw trzeba mieć ogólne zrozumienie tego tematu. Czy każdy sprzęt sprawdzi się nienagannie? W tym artykule zapoznasz się jaki robot kuchenny wybrać oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę przed wyborem tego typu urządzenia.

Rodzaje robotów kuchennych

Robot kuchenny to bardzo przydatne urządzenie w kuchni, które łączy w sobie funkcje kilku różnych urządzeń. Dzięki temu możemy przygotowywać różne produkty bez użycia innych przyborów kuchennych. Zaraz obok mikrofalówki cieszy się więc bardzo dużym zainteresowaniem. W dzisiejszych czasach roboty mogą zrobić prawie wszystko: siekać, siekać, kroić, mieszać, mielić i ubijać wszystkie rodzaje żywności. Oprócz elektrycznych robotów kuchennych możemy znaleźć również takie mniejsze urządzenia, jak np. te służące do miażdżenia czosnku czy siekania orzechów. Jaki robot kuchenny wybrać? Na rynku przede wszystkim możemy wybierać spośród:

  • Modeli tradycyjnych – w tym przypadku mieszanie odbywa się w jednym kierunku. Oznacza to, że mieszadło obraca się jedynie zgodnie z ruchem zegara.
  • Modeli planetarnych – mieszanie wielokierunkowe, mieszadło obraca się wokół własnej osi i bębna. Mieszanie planetarne jest znacznie szybsze i dokładniejsze od tradycyjnego.
  • Robotów typu choooking-chef – mają taką samą funkcję mieszania jak robot planetarny, ale pozwala również podgrzewać i gotować składniki, co ułatwia przygotowanie wielu różnych potraw.
  • Robotów z tradycyjnym malakserem kuchennym – sprzęt taki posiada również pojemnik podobnym do kielichowego rozdrabniacza. Dodatkowo te modele robotów mogą być dodatkowo wyposażone w akcesoria, które pomogą w wyciskaniu soku, zmielenia kawy czy nawet mięsa.
Rodzaje robotów kuchennych
Fot. Unsplash

Jaki robot kuchenny wybrać? Poznaj funkcje robotów kuchennych

Roboty kuchenne mogą pełnić wiele funkcji. Jeśli potrzebujemy pomocy w przygotowaniu skomplikowanych potraw w kuchni, idealnym wyborem będą roboty wielofunkcyjne. Dzięki robotowi, który może zastąpić wiele innych urządzeń oszczędzisz miejsca w kuchni oraz pieniądze. Prawie każdy typ robota kuchennego może być używany do wykonywania podstawowych zadań, takich jak: krojenie, mielenie, siekanie i miksowanie. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu specjalnego sprzętu, niektóre roboty pełnią również funkcje, takie jak: maszyna do ugniatania ciasta na makaron, maszynka do mielenia mięsa, maszyna do robienia lodów oraz obieraczka lub siekacz do ziemniaków. Te dodatkowe opcje zależą od rodzaju akcesoriów, które zostały dołączone do naszego robota kuchennego. Dzięki temu możesz przygotować piękne posiłki, które następnie będziesz mógł przechować w lodówce.

Jaka moc urządzenia będzie najlepsza?

Najwięcej robotów, które są dostępne na rynku mają moc od 900 do 1000 W. Chcąc korzystać z urządzenia w trudnych warunkach (np. w biznesie) warto rozważyć zakup mocniejszego silnika elektrycznego, który lepiej wytrzyma wieloletnią pracę pod dużym obciążeniem. Oczywiście najdroższy robot może mieć moc, która wynosi ponad 1400 W. Oczywiście nie jest to konieczne przy normalnym użytkowaniu. Tradycyjny robot ma moc do 600 W. Jego silnik znajduje się w dolnej części korpusu, czyli najprostszej konstrukcji, podobnej do miksera.

Rozmiar misy robota
Fot. Pexels

Wybierając sprzęt kuchenny, pamiętaj, że większa moc oznacza większe zużycie energii. W związku z tym zakup urządzenia o mocy w granicach 900-1000 W będzie najlepszym kompromisem między mocą, a oszczędnością prądu w Twoim gospodarstwie domowym.

Rozmiar misy robota

Korzystając z robota możesz zauważyć, że każdy element jest zbierany w tak zwanej misce roboczej. Zaliczamy do tego posiekane warzywa, starte produkty czy ubitą śmietanę. Warto jest więc zainteresować się również jej wielkością. Wielkość pojemnika waha się od 0,25 litra do 4,3 litra. Do przygotowania niewielkich posiłków wystarczy robot z 2-litrową miską, który pomieści składniki na przygotowanie dania dla kilku osób. Miska o pojemności 3,9 litra pomoże Ci stworzyć posiłki dla większej liczby osób.

 

Można łatwo zauważyć, że na rynku jest wiele rodzajów robotów kuchennych. Najtańszy model kosztuje około 300 zł. Za najdroższy, zaawansowany robot będzie trzeba zapłacić nawet od 4 do 5 tys. zł. Nie ma wątpliwości, że wybór wielofunkcyjnego urządzenia nie może być podejmowana impulsywne. Możemy nie tylko zapłacić przez to więcej, ale także stać się właścicielem złej jakości sprzętu. Warto więc przed kupnem zdecydować się, z których funkcji takiego urządzenia będziemy korzystać, a które zwyczajnie nie będą nam potrzebne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here