Jak założyć firmę w Niemczech - krok po kroku

Praca u naszych zachodnich sąsiadów to prawdziwa gratka. Stabilna sytuacja gospodarcza oraz ekonomiczna sprawiają, że coraz więcej osób coraz chętniej podejmuje pracę w tym kraju. Czy możemy jednak założyć tam własną firmę? Jak to wygląda? Czy jest skomplikowane?

Cel – firma w Niemczech

Otóż warto wiedzieć, że założenie firmy w Niemczech jest dla nas, jako obywateli Unii Europejskiej, jak najbardziej możliwe. Co więcej – nie jest to bardzo skomplikowana procedura, jednakże prawo handlowe nieco inaczej działa w Niemczech, dlatego przyda się każdemu z nas trochę cierpliwości i determinacji podczas zakładania firmy. Jak to zrobić krok po kroku?

1. Meldunek

Pierwsze, co zdecydowanie musimy posiadać to meldunek. Możemy mieć wynajęte mieszkanie albo też akt własności mieszkania. Co ważne – aby prowadzić firmę musimy podać jej adres. Oczywiście może to być nasz adres!

2. Wizyta w Urzędzie

Następnie trzeba zarejestrować firmę. W jaki sposób? Otóż udajemy się z paszportem lub dowodem osobistym do urzędu Gewerbeamt, który to jest przydzielony do konkretnego miejsca zamieszkania. Następnie dokonujemy rejestracji, która nie jest zbyt długa i uciążliwa, lecz niestety musimy za nią zapłacić. Kwota ta wynosi od 15 do 65 euro i jest zależna od landu, w którym chcemy pracować.

3. Koncesje i Izby Rzemieślnicze

Pamiętajmy także o fakcie, że w Niemczech prowadzenie stosunkowo dużej ilości firm wymaga posiadania stosownych koncesji. Dowiedzmy się, czy nasza także! Co więcej – wszyscy robotnicy, rzemieślnicy np. malarze czy hydraulicy zobowiązani są zarejestrować się w izbie rzemieślniczej. Koszt jednorazowej rejestracji to niestety aż 50 euro i co więcej – należy płacić coroczne składki w wysokości 150 euro.

4. Rachunek bankowy

Na koniec – należy założyć rachunek bankowy dla firmy! Nie musi to być oczywiście niemiecki bank, lecz wówczas wszystko przebiega sprawniej i prościej.

Prawo i podatki

Warto jeszcze krótko wspomnieć o sprawach koniecznych, lecz niespecjalnie lubianych. Mowa tu oczywiście o podatkach. Standardowo każdy właściciel firmy w Niemczech zobowiązany jest płacić podatek od osób fizycznych, od działalności gospodarczej oraz podatek solidarnościowy. Jednocześnie jednak kwota wolna od podatku jest dość wysoka i wynosi 24, 500 euro. Jak zatem widać, prowadzenie firmy w Niemczech nie musi być wcale kosztowną sprawą!

Jednakże przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w Niemczech naprawdę opłaca się zasięgnąć rady firm, które pomagają Polakom w założeniu firmy zagranicą. W ten sposób unikniemy wielu przykrych niespodzianek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here