Co trzeba kupić dla noworodka
Fot. Pexels

Oczekiwanie na dziecko może być ekscytującym dla rodziców okresem. Warto wcześniej zadbać o odpowiedni zestaw ubrań. Co trzeba kupić dla noworodka? Jakie ubranka będą niezbędne? Czy trzeba wydawać dużo pieniędzy na taką inwestycję?  W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą w skompletowaniu odpowiedniego zestawu, który pomoże w spokojnym przeżyciu pierwszych miesięcy waszego wspólnego życia.

Kilka słów o wyborze odpowiedniego rozmiaru

Warto podkreślić, że wybór ubranek dziecięcych dla noworodka powinien opierać się na szacowanej przez lekarza masy urodzeniowej. Taką wartość możemy poznać pod koniec ciąży. Oczywiście dziecko może ważyć kilkaset gramów więcej lub mniej. Jednak poznanie tej wartości bez wątpienia pomaga w dokonaniu dobrego wyboru. Patrząc na średnią masę urodzeniową można śmiało podkreślić, że rozmiar 56 będzie optymalny. Jeśli natomiast dziecko urodzi się przedwcześnie i będzie malutkie, to zawsze można dokupić więcej drobnych ubrań. Większy rozmiar będzie można natomiast wykorzystać po pewnym czasie, czyli w momencie, gdy maluch odrobinę podrośnie.

Co trzeba kupić dla noworodka? Wybierz odpowiednie ubranka!
Fot. Pexels

Co trzeba kupić dla noworodka? Wybierz odpowiednie ubranka!

Nieważne, czy kupujesz ubranka używane czy też opcje zupełnie nowe. W każdym z przypadków warto zwrócić uwagę na sposób zakładania poszczególnych elementów. Wybierz proste rozwiązania, które będą przede wszystkim praktyczne. Co warto zakupić na początek?

 • 8 body (4 krótkie rękawy, 4 długie rękawy),
 • 2 – 3 ciepłe bluzy lub swetry,
 • 8 pajacyków (4 lżejsze, 4 grubsze),
 • 4 pary śpioszków,
 • 3-4 pary skarpetek,
 • cienka bawełniana czapeczka.

Jeżeli zaś czas porodu przypada na zimę, nie zapomnij o:

 • ciepłym kombinezonie dziecięcym,
 • grubej czapce, rękawiczkach i szaliku.

Takie zestaw na sam początek będzie optymalny. Oczywiście, jeżeli planujesz używać pieluch tetrowych, nie zapomnij o ich zakupie przed samym porodem. Zdecydowanie warto być przygotowanym na malucha 2 – 3 miesiące wcześniej.

Co trzeba kupić dla noworodka? - Pozostałe elementy
Fot. Pexels

Co trzeba kupić dla noworodka? – Pozostałe elementy

Wiesz już, jakie ubranka zakupić oraz to, że pieluchy będą niezbędne. Co jednak z pozostałymi elementami? Co trzeba zakupić jeszcze przed porodem? Do listy możesz dopisać:

 • Chusteczki nawilżane – większość produktów dostępnych na rynku nadaje się do pielęgnacji od samego początku. To świetne wsparcie podczas codziennej higieny. Taka wygodna opcja jest nieoceniona podczas podróży czy dłuższych spacerów z maluszkiem. Warto również zabrać jeden komplet chusteczek do szpitala.
 • Przewijak – to opcja dedykowana dla Twojego komfortu, higieny i przede wszystkim dla kręgosłupa. Po pierwsze taki element, możesz postawić go na półce, łóżeczku, a nawet na stole. W ten sposób nie musisz się ciągle schylać podczas zmiany pieluch. Upewnij się, że wybierasz model, który będzie można łatwo wyczyścić. To ułatwi utrzymanie czystości, co jest bardzo ważne.

Inne, ważne elementy

Wybierając najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się w Twoim domu, chcemy również wymienić poniższe:

 • Waciki i sól fizjologiczna – taki zestaw przyda się, w przypadku, w którym dziecko ma katar. Sam roztwór soli fizjologicznej może pomóc zmniejszyć wydzielinę z nosa, która bywa dla maluszka męcząca.
 • Wanna – to zupełna podstawa. Warto wybierać sprawdzonych producentów, którzy gwarantują maksymalne bezpieczeństwo podczas samej kąpieli.
 • Termometr do kąpieli – to genialna alternatywa dla mierzenia temperatury łokciem. Używając termometru bez problemu określisz, czy temperatura wody będzie optymalna dla dziecka.
 • Delikatne kosmetyki – zaliczmy do nich mydełka, oliwki oraz kremy. Warto wybierać produkty z naturalnymi składami, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Dzięki temu codzienna pielęgnacja będzie łatwiejsza.

Co trzeba kupić dla noworodka? Lista jest naprawdę szeroka! Z doświadczenia wiemy, że z upływem czasu pojawiają się kolejne elementy, które trzeba zakupić. W tym wszystkim warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Przykładowo ewentualne zabawki należy dopasować do wieku dziecka. Na początku będą one wręcz niepotrzebne. Oczywiście nie umieściliśmy tu takich punktów jak łóżeczko czy dobry wózek. O tym możesz przeczytać w dedykowanych artykułach, które szczegółowo opisują taką właśnie kwestię. Pamiętaj, że ubranka zawsze można dokupić (chociażby online). Zbyt duże zakupy nie będą najlepszym rozwiązaniem. Kilka sztuk na początek wystarczy. Przekonasz się o tym tuż po porodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here