Rozwój chorób cywilizacyjnych

Nadciśnienie tętnicze należy do chorób cywilizacyjnych, a więc takich jednostek chorobowych, które pojawiły się wraz z postępem. Do tego rodzaju schorzeń zalicza się również otyłość, cukrzycę, miażdżycę, alergie i nowotwory. Nic więc dziwnego, że choroby cywilizacyjne stanowią poważny problem na całym świecie, a Polska nie jest od niego wolna. To właśnie one przyczyniają się do przedwczesnych zgonów. Jednakże, dzięki odpowiedniej edukacji, części z tych chorób daje się uniknąć.

Choroby cywilizacyjne – przyczyny

Choroby cywilizacyjne przyczyniają się do 41 milionów śmierci rocznie na całym świecie. Zalicza się do nich głównie takie jednostki chorobowe, jak choroba układu sercowo-naczyniowego, a także nowotwory złośliwe. Niestety, najbardziej niepokojącym faktem jest to, że występują coraz częściej. Nie bez znaczenia są również cukrzyca i choroby układu oddechowego. Co więcej, schorzenia te zaczęły pojawiać się już u dzieci i młodzieży. Stanowią poważny problem wysoko rozwiniętych społeczeństw.

Wpływ na taki stan rzeczy mają nie tylko stres, życie na wysokich obrotach, zanieczyszczone powietrze czy mała aktywność fizyczna. Niestety, przyczynia się do tego również dieta bogata w żywność wysoko przetworzoną, wędzoną, a także pełną konserwantów i tłuszczów trans. Dodatkowymi przyczynami problemów są używki w postaci tytoniu czy alkoholu. Niestety, problematyczne mogą być również popularne wypieki z mąki pszennej z wysokiego przemiału. Taka postać pieczywa jest pozbawiona substancji odżywczych, za to zawiera dużo węglowodanów, które nie tylko powodują otyłość, ale również mają istotny wpływ na powstanie chorób sercowo-naczyniowych.

Ważna profilaktyka: ruch

Profilaktyka jest najważniejsza. Mając świadomość istnienia chorób cywilizacyjnych, możemy starać się im zapobiegać. Oczywiście, najtrudniej będzie ze stresem. Współczesne tempo życia i liczne problemy nie pozwalają go skutecznie unikać. Dlatego poza angażowaniem się w życie zawodowe, każdy człowiek powinien znaleźć czas dla siebie, swoich przyjemności, ruchu, a także relaksu na łonie natury. Już dwudziestominutowy spacer po lesie sprawia, że nasz organizm czuje się lepiej. Warto także wspomnieć, że w przypadku łagodzenia stresu przydatne są techniki relaksacyjne czy nawet konsultacja u psychoterapeuty, który może nauczyć nas, jak mamy radzić sobie w sytuacjach stresowych.

Dieta i badania

Oprócz ruchu i odpoczynku ważne jest unikanie żywności wysoko przetworzonej, czyli m.in. różnorodnych fast foodów, parówek, gotowych pasztetów i półproduktów, które wystarczy zalać wrzątkiem, by uzyskać z nich namiastkę posiłku. Taką dietę należy zastąpić świeżymi warzywami, mięsem, rybami i owocami. Każdy z produktów powinien być kupiony surowy, a następnie przygotowany w domu. W ten sposób zapewni nam większe właściwości odżywcze.

Dodatkowo, istotne są badania profilaktyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie chorób. Aby jeszcze lepiej monitorować własny stan w warunkach domowych, warto zaopatrzyć się także podstawowe urządzenia pomiarowe, na przykład ciśnieniomierz. Akcesoria tego typu oferuje sklep medyczny, co pomaga w zapobieganiu i szybkim wykrywaniu wszystkich nieprawidłowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here