Łańcuchy przemysłowe

Łańcuchy są jednym z najważniejszych i podstawowych elementów konstrukcyjnych wielu maszyn. Głównym celem tego typu łańcucha jest przenoszenie ruchu z jednego węzła do drugiego. Dlatego najczęściej łańcuchy grupy napędowej stosuje się w tych mechanizmach, w których konieczne jest przeniesienie ruchu z wału wykonującego ruch obrotowy na inny wał lub nawet układ wałów.

Rodzaje łańcuchów przemysłowych

Istnieją 3 główne typy łańcuchów napędowych:

  • Z wałkiem – główną cechą jest to, że takie konstrukcje mogą być składane. W takich łańcuchach liczba rzędów może być różna (w zależności od rodzaju mechanizmu).
  • Rękaw. Przede wszystkim przeznaczone są do pracy w mechanizmach o niskich prędkościach transmisji. Główną zaletą jest możliwość pracy w trudnych warunkach – tam, gdzie występuje zwiększone zapylenie, wilgotność, zanieczyszczenia.
  • Ząbkowany – przeznaczony do pracy w mechanizmach o dużych obciążeniach roboczych i dużej prędkości. Takie łańcuchy przemysłowe są stosowane głównie w szybkoobrotowych maszynach do obróbki metali.

Każdy rodzaj łańcucha napędowego może być stosowany do różnego rodzaju przenoszenia mocy mechanizmów pracujących pod dużym obciążeniem. Mechanizmy te obejmują wszelkiego rodzaju wiertnice, a także inne maszyny i mechanizmy. Szukając odpowiedniego sprzętu odwiedź sklep internetowy, który dysponuje szerokim wyborem łańcuchów przemysłowych.

Do produkcji łańcuchów napędowych, ze względu na ich główny obszar działania, wykorzystywane są wyłącznie najwyższej jakości materiały i nowoczesne technologie, ponieważ konieczne jest uzyskanie wysokiej trwałości, a także wydajności. Tłoczenie na zimno to główna metoda wytwarzania łańcuchów napędowych – dzięki temu możliwe jest osiągnięcie niezbędnych parametrów wytrzymałości i niezawodności mechanizmu, nie naruszając jednocześnie oryginalnej struktury metalu.

Charakterystyczną cechą każdego rodzaju łańcucha napędowego jest wysoki poziom wytrzymałości, dzięki czemu takie mechanizmy mogą być bezpiecznie stosowane w trudnych warunkach. W szczególności to maszyny i urządzenia pracujące przy znacznych różnicach temperatur, z trybami wysokiej prędkości i dużymi obciążeniami bezpośrednio na samym napędzie.

Konstrukcja łańcucha napędowego oparta jest na rolce, która jest głównym elementem konstrukcyjnym. Rolka w trybie niezależnym porusza się po łańcuchu w kierunku przeciwnym do ruchu tzw. koła napędowego. Łańcuchy napędowe są często używane jako element trakcyjny w maszynach energetycznych. Łańcuchy wykonane są w formie składanej i nie składanej, z płytkami zakrzywionymi i prostymi. Łączenie elementów odbywa się na bazie odpowiedniego ogniwa łączącego ze sprężyną typu otwartego. Łańcuchy z napędem rolkowym produkowane są w postaci tkaniny jednorzędowej, dwurzędowej, trzyrzędowej, a także czterorzędowej.

Zastosowanie łańcuchów przemysłowych

Łańcuch napędowy jest elementem łączącym, przez który energia mechaniczna z wału napędowego przekazywana jest do napędu.

Zastosowanie każdego konkretnego typu łańcuchów napędowych zależy bezpośrednio od ich jakości i wytrzymałości. Z reguły są one podzielone na łańcuchy jedno i dwurzędowe. Te pierwsze są najczęściej stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie przenoszą obrót z głównego wału na napędzany. Najczęściej stosuje się łańcuchy tulejkowe. Łańcuchy napędowe dwurzędowe stosowane są również w mechanizmach samochodowych.

Łańcuchy zębate są idealne do pracy z dużymi prędkościami, dlatego można je znaleźć w różnych konstrukcjach maszyn i urządzeń przemysłowych, w szczególności w przemyśle włókienniczym, w sprzęcie silnikowym oraz w procesie obróbki metali.

Z kolei łańcuchy napędowe rękawowe gwarantują przenoszenie energii z wału napędowego na inne elementy mechanizmu. Łańcuchy tego typu mogą pracować bez przeszkód w warunkach dużej wilgotności i idealnie nadają się do zmniejszania poziomu naprężeń na elementach zawiasów. Są aktywnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, a także farmaceutycznym. Nie boją się nie tylko wilgoci, ale także kurzu, drobnych cząstek produkcyjnych i innych zanieczyszczeń.

Jednak za najnowocześniejsze uważane są łańcuchy z napędem rolkowym. Dziś łańcuchy tego typu znajdują zastosowanie w prawie wszystkich obszarach przemysłowych i transportowych. Pracują na nich wszelkiego rodzaju maszyny rolnicze, przenośniki przemysłowe, motocykle, rowery, a nawet samochody. Różnią się nie tylko prostotą konstrukcji, ale także wysokim poziomem niezawodności przy maksymalnej wydajności i bezpiecznej pracy urządzenia. Mają zakrzywione płytki, które zmniejszają tarcie pomiędzy jego poszczególnymi elementami, co znacznie zwiększa wytrzymałość łańcucha i jego podatność na naprężenia. Kolejną zaletą takich łańcuchów napędowych jest to, że w przeciwieństwie do innych typów łańcuchów rolkowych można je naprawiać. Uszkodzone łącze można po prostu zastąpić nowym i kontynuować pracę urządzenia z taką samą intensywnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here