Jak efektywnie ciąć drewno na opał

Prawidłowe cięcie drewna wymaga nie tylko umiejętności, ale też zastosowania odpowiedniego narzędzia.

Drewno na opał do użytku domowego i na sprzedaż

Aby zapewnić dobre spalanie drewna opałowego w piecu lub w kominku, konieczne jest prawidłowe obliczenie wymiarów kłód. Tutaj trzeba zacząć od szerokości paleniska. Pożądane jest, aby długość kłód nie przekraczała 2/3 tej szerokości. Średnio kłody powinny mieć około 30 cm długości i 7-10 cm szerokości. Dzięki temu kłody nie wypalą się zbyt szybko. Ilość sadzy zależy od wielkości kłód. Jej nadmiar może prowadzić do samozapłonu.

Bardzo duże bloki należy podzielić na ósemki, dzieląc czwórki na pół. Przy pracy z kłodami które mają bardzo dużą średnicę będziesz musiał podzielić na dwie części wszystkie powstałe ósemki. Powinno odbywać się to w poprzek, a nie wzdłuż promienia. W tym przypadku powstają dwie małe kłody o kształcie trójkątnym i czworościennym. Lepiej jest podzielić połówki bloku (bloku) na trzy części zamiast na dwie. W ten sposób otrzymujemy logi mniej więcej takiej wielkości, jakiej potrzebujemy – szóstki. Najlepiej rąbać drewno, gdy jest wystarczająco suche lub zamrożone. Nie należy rozłupywać świeżych kłód i, chyba że jest to absolutnie konieczne. Poczekaj, aż będą wystarczająco suche. Z tego samego powodu nie musisz wkładać gotowych kłód do paleniska. Jeśli to możliwe, pozwól im wyschnąć na słońcu. Dzięki temu mogą leżeć w stosie drewna nawet kilka lat. Jeśli drewno opałowe zostało pozyskane ze świeżego drewna, zaleca się ich użycie nie wcześniej niż rok później.

Doświadczeni użytkownicy często wybierają siekierę z dość tępym, ale szerokim i ciężkim ostrzem – tasakiem. Do pracy z tasakiem wymagane jest pewne przygotowanie fizyczne, jednak lepiej i szybciej rozłupuje on blok drewna pod wpływem własnego ciężaru. Jednocześnie jego tępe ostrze działa jak klin, nie wbijając się w drewno. Łatwiej jest siekierą posiekać świeżo ścięte drewno lub krótkie drewno, wybić sęki i przygotować materiał na rozpałkę – zrębki. Lepiej kupić ręczny tasak lub siekierę wykutą z dobrze hartowanego metalu. Instrument powinien dobrze leżeć w dłoni, aby można było wyczuć jego ciężar i znaleźć równowagę. Rękojeść jest często wykonana z drewna, ponieważ można ją prawidłowo zaklinować, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo narzędzia. Jednak profesjonaliści wybierają siekiery lub tasaki z uchwytami z włókna szklanego. Warto zauważyć, że uchwyty z włókna szklanego nie gniją i nie wysychają, dobrze tłumią drgania, są odporne na rozpuszczalniki, benzynę i oleje, mają wytrzymałość i trwałość metalu, wysokie właściwości mechaniczne. Część robocza takich osi jest bezpiecznie przymocowana do uchwytu za pomocą specjalnych klejów epoksydowych.

Łuparka hydrauliczna do drewna

Łuparka hydrauliczna skutecznie zastępuje tradycyjną siekierę. Dobra maszyna przygotuje drewno opałowe na tydzień ogrzewania przeciętnego domu w 3 godziny. Łuparka do drewna rozłupuje drewno bez użycia siły fizycznej. Użytkownik występuje tu w roli operatora: ustawia log i uruchamia urządzenie. Podział następuje automatycznie. W tym celu modele hydrauliczne wykorzystują energię sprężonego płynu. Pozwala na wciśnięcie klina w kłodę z ogromnym wysiłkiem. Niezależnie od typu, hydrauliczne łuparki do drewna posiadają ten sam układ hydrauliczny. Obejmuje on:

  • Silnik uruchamia pompę. Pompa tłoczy olej ze zbiornika do rozdzielacza – reguluje przepływ oleju do cylindra i jego powrót z powrotem do zbiornika.
  • W zamkniętej przestrzeni cylindra olej wytwarza ciśnienie, które wydłuża trzpień. Z kolei pręt przesuwa kłodę na tasak, aż się zatrzyma. Ciśnienie gwałtownie rośnie i koncentruje się w jednym punkcie – na kłodzie.
  • Po rozcięciu otwiera się nowa tuleja rozdzielacza hydraulicznego i olej z cylindra wraca do zbiornika, a trzpień wraca do swojego pierwotnego położenia. Ciśnienie jest znormalizowane.

Sprawdź sklep internetowy w którym znajdziemy łuparkę hydrauliczną 

Jeśli łuparka nie może rozłupać kłody, uruchamiany jest zawór bezpieczeństwa. Zmniejszenie ciśnienia wymaga części oleju z układu. Jeśli to nie pomoże, a kłoda się nie rozłupuje, pień jest cofany, aby zapobiec zniszczeniu urządzenia. Oczywiście układ hydrauliczny może różnić się w zależności od łuparki do drewna, mieć mniej lub więcej podsystemów, lub systemów zabezpieczających. Wszystkie hydrauliczne łuparki do drewna mają następujące zalety:

  • Wydajność.
  • Bezpieczeństwo pracy.
  • Proste sterowanie.

Pomimo swoich zalet mają też wady.

  • Wysoka cena.
  • Konieczność wymiany oleju.
  • W przypadku awarii kosztowna naprawa układu hydraulicznego.

Hydrauliczne łuparki do drewna są najlepszym zakupem do użytku domowego. Są łatwe w obsłudze – wystarczy zainstalować kłodę, nacisnąć przycisk lub dźwignię. Kłoda rozłupuje się płynnie i bez kontaktu, co zwiększa bezpieczeństwo. Siła układu hydraulicznego jest kolosalna, sięga 4-20 ton. Dlatego łuparka do drewna pracuje z różnymi rodzajami drewna i przy dużych prędkościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here