Prywatność w sieci to bardzo ważne pojęcie w dobie serwisów społecznościowych, zakupów internetowych czy przekazywaniu danych online. Wiele możliwości, jakie daje nam internet, jest bardzo komfortowych. Dzięki nim możemy np. być w stałym kontakcie ze znajomymi, dzielić się swoimi zdjęciami z rodziną i przyjaciółmi czy używać konta bankowego przy pomocy bankowości internetowej. Korzystając jednak z tych możliwości, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa i zagrożenia, jakie na nas czyhają. W internecie możemy również trafić na złodziei czy przestępców chcących wykraść nasze dane. Korzystanie z internetu oraz portali społecznościowych może być jednak bezpieczne, jeśli poznamy kilka prostych zasad i będziemy ich przestrzegać. Jak zatem dbać o swoją prywatność w sieci? O czym musimy pamiętać? Jak korzystać z portali społecznościowych? Odpowiedzi na te pytania, przydatne porady i wskazówki później.
Informacje w internecie
Pierwszym i jednym z najważniejszych elementów ochrony naszej prywatności w sieci jest zamieszczanie w niej własnych danych osobowych. Jest to szczególnie widoczne na portalach społecznościowych, kiedy chcemy podzielić się informacjami o sobie ze wszystkimi znajomymi — nawet tymi, których nigdy nie widzieliśmy. Zachowanie takie może być bardzo niebezpieczne. Oprócz imienia czy nazwiska nie należy podać swojego adresu e-mail, numeru telefonu czy bezwzględnie newralgicznych danych takich jak numer dowodu osobistego, numeru pesel czy adresu domowego. Wszyscy znajomi, którzy powinni wiedzieć konkretne rzeczy zapewne już wiedzą. Udostępnianie takich danych osobom nieznajomym może zakończyć się kradzieżą tożsamości czy np. stalkingiem. Nigdy nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie ekranu, więc nigdy nie należy podawać tak szczegółowych danych w internecie.
Do informacji których nie powinniśmy publikować, należą również inne informacje o nas. Jest to np. stan naszego majątku, posiadanie wartościowych przedmiotów czy planowanych dat wyjazdów. Jeśli dodamy informację, że właśnie kupiliśmy nową biżuterię oraz że wyjeżdżamy na wakacje w konkretnym terminie, może sprowokować to złodziei, którzy wyszukują takie informacje w internecie, a następnie okradają puste domy i mieszkania. Najlepszym przykładem jest wiele takich zdarzeń, które wydarzyły się w rzeczywistości.
Zdjęcia publikowane w sieci
Zdjęcia zamieszczone w social mediach czy w sieci są bardzo popularnym zachowaniem. Chęć podzielenia się ze wszystkimi wspomnieniami z wakacji czy udanej imprezy jest duża. Zamieszczanie takich zdjęć jest oczywiście podstawą funkcjonowania serwisów społecznościowych, ale powinniśmy selekcjonować fotografie z pewną rozwagą. Przed wrzuceniem zdjęcia do sieci powinniśmy pamiętać, że zdjęcie takie raz umieszczone, nawet usunięte może pozostać w sieci bez naszej zgody i kontroli. Istnieją również strony internetowe, które archiwizują internet. Nawet po usunięciu zdjęcia może ono dalej znajdować się właśnie w takich archiwach. Wielu znajomych może również zrobić kopie zdjęć. Osobiste zdjęcia np. z udanej imprezy mogą zostać wykorzystane w przyszłości i spowodować wiele problemów, gdy będziemy aplikowali na wysokie stanowisko czy zakładali rodzinę.
Nie powinniśmy udostępniać również zdjęć naszego mieszkania czy tworzyć wycieczki video po nim. Może przyciągnąć to potencjalnych złodziei o przestępczych zamiarach – jeśli zobaczą, że posiadamy wiele cennych przedmiotów. Bardzo często popełnianym błędem jest robienie zdjęć swoim nowym kartom kredytowym czy debetowym. Wiele osób chcących się pochwalić, iż otrzymały takie karty, wrzuca ich zdjęcia do internetu czy na portale społecznościowe. Dane zawarte na zdjęciu umożliwiają dokonanie zakupu np. za granicą i jest to niezwykle niebezpieczne zachowanie. Bank z pewnością nie zwróci nam skradzionych środków, gdyż jest to rażące naruszenie zasad korzystania z karty. Niektóre banki zatrudniają również specjalistów, którzy monitorują internet, a gdy natkną się oni na takie zdjęcia — blokują kartę. Dana osoba musi stawić się w banku w celu jej odblokowania czy zmienienia.
Antywirusy i ochrona
W ochronie naszej prywatności bardzo pomocne są również programy antywirusowe. Niektóre wirusy czy programy szpiegowskie mogą wykradać nasze dane osobowe, zmieniać numery kont zapisanych w komputerze czy blokować nasz komputer i żądać okupu za jego odblokowanie. Wyciek danych może posłużyć do kradzieży tożsamości czy upublicznienia danych. Aby zminimalizować ryzyko, warto posiadać antywirusa, który daje wysoki poziom bezpieczeństwa. Wrażliwe dane, które przechowujemy na naszym osobistym komputerze, są wtedy bezpieczne, a my nie musimy martwić się o ich utratę. Istnieje wiele darmowych i dobrych antywirusów, a ich instalacja nie jest ani trudna, ani czasochłonna.
Płatności na stronach internetowych
Bardzo ważnym elementem ochrony naszej prywatności są również płatności w internecie. Bardzo często dokonujemy zakupów online czy kupujemy treści cyfrowe. Płacenie jednak swoją podstawową kartą debetowa czy kredytową może nie być do końca bezpieczne. Przestępcy tworzą liczne fałszywe sklepy, które służą jedynie do wydłużania danych. Płacąc w legalnych sklepach również nie mamy pewności czy dane nie nie zostaną skradzione tej firmie i nie wyciekną. Idealnym rozwiązaniem przy płatnościach w internecie są karty wirtualne lub karty przedpłacone PrePaid. Kartę wirtualną możemy wygenerować w bankowości elektronicznej, a bank wysyła do nas e-mailem jedynie dane potrzebne do dokonana zakupu takie jak numer karty czy datę ważności i kod CVV. Karta PrePaid działa na podobnie, a możemy ją kupić w cenie kilkunastu złotych i jest ona fizyczna. Obie karty działają na zasadzie przedpłat. Jeśli wpłacimy na nie 100 zł, to tylko tyle będziemy mogli wykorzystać. W razie kradzieży danych czy pieniędzy stracimy jedynie 100 zł, a nie wszystkie środki z konta. Zdecydowanie warto również korzystać z największych portali internetowych czy serwisów sprzedażowych. Mamy wtedy pewność, że nasze dane są bezpieczne, a nad nimi czuwają profesjonaliści.
doradoprzecyztania