Parnik węglowy czy elektryczny – który wybrać do gospodarstwa rolnego?

0
3359

Parniki powszechnie stosowane są w tych gospodarstwach rolnych, w których hoduje się trzodę chlewną. Rolnicy mogą nabywać tego rodzaju urządzenia, uwzględniając nie tylko ich pojemność, ale również rodzaj grzania. Do tych najpopularniejszych modeli zaliczają się parniki węglowe oraz parniki elektryczne. Jaki sprzęt sprawdzi się lepiej? Charakterystykę każdego z nich znajdziesz poniżej. 

Co to jest parnik?

Zanim poznasz charakterystykę parnika węglowego oraz tego elektrycznego, dowiedz się najpierw, czym jest parnik, kiedy się go stosuje i w jakich celach można wykorzystać takie urządzenie. 

Parnik jest powszechnym urządzeniem w tych gospodarstwach rolnych, w których hoduje się trzodę chlewną. Zazwyczaj wykorzystywany jest do podgrzewania ziemniaków, roślin, wody czy innych składników paszy dla trzody chlewnej. Co ciekawe, zastosowanie parnika może być również inne. Okazuje się, że tego rodzaju urządzenie może być z powodzeniem wykorzystywane na przykład na budowie, kiedy zachodzi konieczność podgrzania dużej ilości wody do realizacji różnego rodzaju prac. 

Parnik węglowy – tania alternatywa i optymalne działanie 

Najtańsze są parniki węglowe, czyli takie, których sprawne działanie nie wymaga poboru energii elektrycznej. Ogromną zaletą takich urządzeń jest to, że można je ustawiać w dowolnym miejscu, również w miejscu bez elektryczności. 

Parnik węglowy podgrzewany jest węglem, a więc opałem tańszym niż prąd. Trzeba jednak podkreślić, że chociaż taka alternatywa jest atrakcyjna pod względem finansowym, to niestety parnik węglowy wymaga pracochłonnej obsługi. Może nie być tak wydajny, ponieważ konieczne jest stałe dokładanie węgla, trudność sprawia także utrzymanie stałej temperatury podgrzewania zawartości parnika. 

Parnik elektryczny – bezobsługowa obsługa i niezawodna wydajność

Kolejną opcją jest parnik elektryczny, który jest świetnym rozwiązaniem dla wygodnych, ale i zapracowanych rolników. Nie wymaga praktycznie żadnej obsługi oprócz podłączenia urządzenia do gniazdka elektrycznego. Pamiętaj jednak, że taki parnik nie będzie działać wszędzie, może być ustawiony jedynie w miejscu z dostępem do energii elektrycznej. Parnik tego rodzaju jest też znacznie droższy, aniżeli ten na węgiel. Wszystko dlatego, że wykazuje lepszą wydajność i nie sprawia żadnych problemów w obsłudze. 

Parnik – pojemność urządzenia 

Parnik, który ma służyć w gospodarstwie rolnym, musi mieć też właściwą pojemność. Tylko wtedy może wykazywać optymalną wydajność działania. W przypadku hodowania mniejszej trzody chlewnej zaleca się nabywanie niedużych parników, na przykład takich o pojemności około 60 litrów. W wysoce rozwiniętych gospodarstwach rolnych i przy dużych hodowlach lepsze będą większe parniki, na przykład takie o pojemności co najmniej 100 litrów. Tego typu urządzenie zawsze należy dobrać wedle indywidualnych potrzeb gospodarstwa i działań, jakie mają być przy pomocy parnika realizowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here