Czym karmić rybki w akwarium

Hodowanie rybek w domowym akwarium może stać się wielką pasją. Co więcej, samo akwarium z kolorowymi, okazałymi rybami niewątpliwie stanowi doskonały element dekoracyjny każdego wnętrza. Zanim podejmiesz decyzję o nabyciu rybek i specjalnego zbiornika, w którym te będą funkcjonować, poznaj zasady, które trzeba wdrożyć, aby zapewnić tym pływającym stworzeniom odpowiednie warunki. Dowiedz się na przykład, czym karmić ryby akwariowe i co brać pod uwagę przy wyborze pożywienia.

Jak dobrać pokarm dla rybek w akwarium?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że każdy gatunek ryb ma inne zapotrzebowanie. Okazuje się, że wiele osób popełnia liczne błędy, realizując schemat żywienia ryb.

Zanim wybierzesz najlepszy pokarm, musisz poznać zasady karmienia. Najczęściej popełnianym błędem jest przekarmianie ryb, przez co te chorują albo nawet umierają. Pamiętaj, że nadmiar pożywienia szkodzi. Chodzi nie tylko o to, że ryby łapczywie jedzą zbyt dużo. Resztki jedzenia nie wpływają korzystnie na jakość wody, Opadają na dno, gdzie ulegają rozkładowi, mnożą się tam bakterie i grzyby, które mogą być zagrożeniem dla rybek.

Specjaliści wskazują, aby karmić ryby zgodnie z zaleceniami producenta, jakie ten wskazał na etykiecie pokarmu. Powszechna jest również zasada, zgodnie z którą rybki akwariowe karmi się średnio 2, maksymalnie 3 razy dziennie, a ilość pokarmu ma być na tyle niewielka, aby cała dawka była przez ryby zjedzona w kilka minut, bez pozostawiania resztek. 

Rodzaje karmy dla ryb akwariowych

Wystarczy, że wybierzesz się do sklepu zoologicznego albo przejrzysz ofertę sklepu online z asortymentem dla zwierząt, aby przekonać się, że wybór karmy dla ryb akwariowych jest naprawdę ogromny. 

Przede wszystkim dobieraj pożywienie, uwzględniając gatunek hodowanych ryb. Przykładem może być karma dla welonków, bojowników i gupików w postaci sypkich granulek lub płatków. Co ważne, hodowane gatunki ryb dobieraj w ten sposób, aby mogły żywić się jednym rodzajem pokarmu. 

Zwróć uwagę na ciężkość jedzenia dla rybek. Lekkie płatki, które przez długi czas unoszą się w górnych partiach akwarium, będą idealne dla ryb, które funkcjonują na różnych głębokościach. Granulki, które szybko opadają na dno, znacznie lepiej sprawdzą się w przypadku tych ryb, które żyją na dnie (na przykład zbrojniki). 

Chociaż wyżej wymieniony pokarm suchy zawiera wszystkie niezbędne wartości odżywcze dla ryb, to warto co jakiś czas go wymieniać, dając tym samym możliwość poznawania różnorodnych smaków. Każda karma zawiera też inny komplet witamin i minerałów. 

Oprócz karmy suchej, ryby w akwarium mogą spożywać tzw. pokarm żywy. To między innymi larwy owadów czy skorupiaki. Warto serwować je rybom, poznając wcześniej preferencje żywieniowe poszczególnych gatunków. Należy zwrócić uwagę, że pokarm żywy dostępny jest w formie suszonej, mrożonej lub świeżej. Zawsze stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej diety ryb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here