Cokół stanowi bardzo popularne, a jednocześnie sprawdzone rozwiązanie. Dowiedz się, jakimi atutami wyróżnia się ten element i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Poznaj szczegóły, a bez problemu sięgniesz po najlepszą propozycję.
Czym jest cokół?
Cokół to jeden z rodzajów listwy przypodłogowej, choć jest nieco wyższy od podstawowych modeli. Jego głównym zadaniem jest maskowanie połączenia pomiędzy podłogą a ścianą oraz zakrywanie szczeliny dylatacyjnej. Warto zaznaczyć, że cokoły chronią ścianę przed zabrudzeniem. Ponadto można w nich ukryć kable. Mamy więc do czynienia z uniwersalnym i polecanym przez ekspertów rozwiązaniem.
Pamiętaj, aby cokoły wybierać wyłącznie w sprawdzonych punktach. Doskonałą ofertą wyróżnia się sklep internetowy Domus Ceramika, który spotkał się z uznaniem wielu wymagających klientów. Zdecydowanie warto zapoznać się z asortymentem, gdyż każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Cokół na etapie surowym
Aby cokół perfekcyjnie sprawdził się w domu, o jego konstrukcję warto zadbać już na etapie surowym. Przede wszystkim pamiętaj, aby element ten był odporny mrozoodporny, łatwy do usuwania z niego zanieczyszczeń, a także wytrzymały na ściskanie. Cokół może stanowić podparcie ścianki elewacyjnej, a także elementów ściennych w przypadku ścian jednowarstwowych. Natomiast przy budowie ze ścian dwuwarstwowych sprawdzi się jako podpora warstwy ocieplającej. Wówczas należy jednak poszerzyć ściany fundamentowe.
Cokół jako element konstrukcyjny
Ściana cokołowa może skorygować pewne błędy, które powstały podczas wykonania fundamentów. Jeśli są krzywe, cokół pozwoli je skorygować, a narożniki czy rozstaw ścian dopasować do rozpiętości stropu.
Bardzo ważnym elementem jest wysokość cokołu. Należy o tym pamiętać już na etapie projektu. Dobrą praktyką w przypadku domów niepodpiwniczonych jest stosowanie cokołu, który sięga do poziomu podłogi parteru. Z kolei w domach na podpiwniczeniu wysokość powinna być taka, jak wysokość stropu nad piwnicą. Pamiętaj, aby dolną krawędź cokołu usytuować na ok. 10 cm ponad poziomem terenu. To ułatwi spływ wody opadowej i pozwoli uniknąć zawilgocenia ścian.
Nie bez znaczenia będzie również materiał stosowany do wykończenia cokołu. Można więc wyróżnić elementy cokołowe powyżej 6 cm, a także okładziny elewacyjne, których grubość nie przekracza 3 cm. Niekiedy stosuje się również tynki w postaci zapraw cementowych z kruszywem dekoracyjnym.
Jak sięgnąć po najlepsze rozwiązanie?
Wybór cokołu zależy wyłącznie od osobistych potrzeb i kwestii budowlanych, a na rynku można znaleźć wiele sprawdzonych rozwiązań. Jeżeli jednak nie wiesz, jak sięgnąć po propozycję, która sprawdzi się w Twoim domu, zawsze możesz poprosić o pomoc ekspertów ze sklepu internetowego Domus Ceramika. Rzuć okiem na asortyment i zapytaj o interesujące Cię elementy. Dołącz do wielu zadowolonych klientów, a komfort będzie na wyciągnięcie ręki.