Szybkie rozłożenie kolczatki drogowej przez policjanta w celu zatrzymania rozpędzonego pojazdu osoby ściganej wygląda bardzo efektownie. Na co dzień jednak trudno zobaczyć taką scenę. Zwykle nie ma potrzeby zastosowania tego typu środka przymusu bezpośredniego. Kolczatka służy do uniemożliwiania przejazdu, zatrzymania auta.
Kolczatka drogowa rzadko spotykana?
Kolczatki pojawiły się na rynku już wiele lat temu. Miało to na celu zatrzymanie ściganego pojazdu. Pozwolenie na ich użytkowanie wprowadzono ponad 20 lat temu. Należy od razu zaznaczyć, że kolczatek nie stosuje się w przypadku jednośladów. Traktuje się je jako środek przymusu bezpośredniego.
Za pomocą kolczatki możliwe staje się zatrzymanie lub unieruchomienie różnego typu pojazdów mechanicznych. W Polsce stosunkowo rzadko sięga się po tego typu gadżet. Wynika to głównie z tego, że policjanci nie mają zbyt wiele okazji do wykorzystania kolczatek. Częściej spotyka się je przy szlabanach parkingowych.
Sposób na zatrzymanie pojazdu
Policjanci mają różne sposoby na zatrzymanie samochodu. Jeśli kogoś ścigają, nie mogą doprowadzić do zgubienia pojazdu, to z pomocą przychodzi kolczatka drogowa. Sprawdza się ona idealnie w przypadku obławy, niezatrzymania się na kontrolę drogową.
Każdy uciekinier musi liczyć się z tym, że spotkają go negatywne konsekwencje nieprawidłowego zachowania. Policjanci nie wykorzystują wyłącznie radiowozów i broni, mają do dyspozycji szereg akcesoriów typu kolczatka. Przypomina ona matę z wystającymi kolcami. Są one w stanie przebić opony samochodów w celu ich zatrzymania.
Kto może używać kolczatki drogowej?
Mogłoby się wydawać, że policjant sam podejmuje decyzję o tym, czy użyje kolczatki. W praktyce wygląda to jednak inaczej. Zgodę na zastosowanie tego typu zabezpieczenia drogowego musi wyrazić dyżurny jednostki policji lub dyżurny policji i ruchu drogowego. Oczywiście w niektórych sytuacjach nie ma czasu na to, aby zgłosić potrzebę użycia kolczatki.
W wyjątkowych przypadkach, aby nie dopuścić do ucieczki ściganego, dowódca patrolu zmotoryzowanego decyduje o rozłożeniu kolczatki. Warto też wiedzieć, że jest ona wykorzystywana do zablokowania różnego typu pojazdów, czyli samochodów osobowych, autobusów i ciężarówek.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Kolczatka drogowa.