Autoklawy najwyższej klasy – i jak je znaleźć. Kilka porad w sprawie wyposażenia salonu kosmetycznego

0
3141

Autoklawy – czyli urządzenia do sterylizacji różnych narzędzi – znajdują się na wyposażeniu rozmaitych salonów piękności, medycznych, stomatologicznych i różnych innych. Są niezastąpione jeśli chodzi o sterylizację nożyczek, pilników, noży, skalpeli, szczypiec oraz licznych innych. Praca autoklawów przebiega w warunkach hermetycznych, co gwarantuje całkowite oczyszczenie powierzchni wszystkich narzędzi.

Autoklawy mniej i bardziej użyteczne – czym się różnią i jak je rozpoznać

Sterylizacja narzędzi jest nieodłączna w funkcjonowaniu każdego salonu piękności. Wiele spośród narzędzi jest wykorzystywanych wielokrotnie, podczas wykonywania zabiegów u różnych klientek. Dlatego tak ważne jest, by po każdym użyciu poddać je dokładnej sterylizacji.

W tym celu korzysta się właśnie z autoklawów. Pozwalają pozbyć się wszystkich potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów wegetujących na powierzchni używanych narzędzi. Dzięki wytworzeniu odpowiednich warunków (przede wszystkim ciśnienia i temperatury), zostają one usunięte, a narzędzia nadają się do bezpiecznego stosowania.

Dostępne autoklawy można podzielić na kilka klas – B, S oraz N. Różnią się jakością pracy, czasem jej trwania oraz temperaturą, do której nagrzewają środowisko. Najlepiej wypadają autoklawy klasy B, stosowane m.in. w salonach medycznych. Niektóre spośród nich pracują bardzo szybko – pozwalają dokładnie oczyścić narzędzia w ciągu zaledwie 7-10 minut.

Autoklaw z wyższej półki – do twojego salonu kosmetycznego

Jeśli zależy ci na odnalezieniu autoklawu na poziomie, wówczas warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych spraw. Przede wszystkim – liczy się ilość programów, wedle których dany autoklaw pracuje, oraz możliwość wytworzenia próżni. Ponadto, warto upewnić się, czy dane urządzenie posiada certyfikaty poświadczające jego jakość. Najważniejsze są certyfikaty medyczne oraz sanepidowskie.

Gwarancja to kolejna sprawa, o której warto pamiętać. Autoklawy wysokiej klasy powinny posiadać gwarancję na okres przynajmniej 12 miesięcy, niezależnie od intensywności ich użytkowania. Dodatkowo, do autoklawów może być wydany specjalny paszport techniczny, na co warto zwrócić uwagę, przeglądając dostępne oferty. Warto wybierać te, które dodają paszport techniczny za darmo, w czasie zakupu urządzenia. Niestety, wielu dostawców wymaga za niego dodatkowej opłaty – mogącej wynosić nawet 250 zł.

Możliwość drukowania dokumentów potwierdzających wykonaną sterylizację jest również ważna. Ma ona duże znaczenie zarówno w salonach piękności, jak i medycznych. Niektóre modele zamiast drukować dokumenty, przygotowują je w formie elektronicznej (do przechowywania na dyskach twardych lub nośnikach USB). Przygotowaną dokumentację warto przechowywać, na wypadek kontroli lub innych niespodziewanych sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here