Home » Kulinaria » Estragon – ziele wężowe
Wrz
10

Estragon – ziele wężowe

Estragon znany jako wężowe ziele najbardziej popularny w kuchni francuskiej i niemieckiej ale i w kuchni polskiej ma wiele zastosowań. Jest składnikiem mieszanek ziołowych wykorzystywanych do marynat. Jako singiel używany do mięs, ryb, zapiekanych warzyw, domowych octów i musztard.

Najbardziej dostępny w postaci suszonej, ale i świeży estragon jest dostępny na naszym rynku. Smakiem przypomina anyż lub koper włoski. Ma gorzkawo- słony smak. Jego liście najlepiej przechowywać w lodówce lub zamrozić. W Polsce najbardziej popularny jest estragon syberyjski ze względu na nasz klimat. Druga odmiana- francuska jest rzadziej spotykana.
Zioło stosowane w medycynie głównie do zwalczania stanów zapalnych. Dzięki dużej zawartości witaminy C często stosowany na statkach –pomaga zwalczyć szkorbut i wzmocnić odporność.

Witaminy w estragonie

Zawarta witamina A ułatwia trawienie i pozwala „odciążyć” żołądek. Estragon ma słony smak. Dzięki temu nie musimy używać soli. Jest to wskazane dla osób chorujących na nadciśnienie oraz dla kobiet w ciąży, lecz trzeba uważać aby nie przesadzić z ilością, ponieważ w dużych ilościach estragon jest szkodliwy dla płodu. Napar z estragonu uspokoi i zrelaksuje.

Estragon jest łatwą rośliną do uprawy w domu. Jeżeli będziemy hodować zioło w mało słonecznym miejscu może być ona pozbawiona smaku i swoich właściwości. Gdy hodujemy estragon w domu podlewajmy roślinę jak najczęściej, jeśli rośnie w naszym ogródku podlewajmy go w miarę potrzeb. Do hodowli potrzebujemy żyznej oraz wilgotnej ziemi.

Ty także uważasz, że estragon jest mało docenianą przyprawą?

,

Comments are closed.