Home » Kulinaria, Zdrowie » Profilaktyka nowotworowa w żywieniu
Lip
17

Profilaktyka nowotworowa w żywieniu

Rak, według specjalistów, będzie w XXI wieku główną przyczyną zgonów na większości obszarów świata. Sprzyjają temu między innymi związki chemiczne i pierwisatki, których jest wokół nas coraz więcej z uwagi na rozwój przemysłu.

Szkodliwe substancje siłą rzeczy dostają się do pokarmów. Groźne jest jednak również nieodpowiednie przechowywanie jedzenia. Jeżeli zauważymy na nim choć odrobinę pleśni, od razu należy taki produkt wyrzucić. Toksyny w nim zawarte stanowią jeden z głównych czynników, przyczyniających się do rozwoju nowotworów. Wyjątkową wagę należy przywiązywać do warunków magazynowania produktów zbożowych – zwłaszcza pieczywa i mąki, orzechów ziemnych, kukurydzy, mleka i kawy.

Szalenie istotny jest też sam proces przygotowywania posiłków. Wiele niepożądanych związków powstaje w czasie obróbki termicznej. Dotyczy to przede wszystkim wędzenia, smażenia i pieczenia. Warto zatem wyposażyć swoją kuchnię np. w naczynia marki Zepter, pozwalające gotować na parze czy smażyć beż użycia tłuszczu. Wbrew powszechnej opinii także dania z grilla, nieumiejętnie przyrządzone, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zwłaszcza gdy zjemy zanadto przypieczoną kiełbaskę lub nie dbamy szczególnie o każdorazowe czyszczenie rusztu.

Nowotwór ma ułatwione zadanie również gdy jesteśmy miłośnikami chipsów, kawy, frytek i innych tego rodzaju przysmaków. Pamiętaj ponadto że rozmaite kiszonki wchodzą w niekorzystną dla nas reakcję z metalowymi i aluminiowymi naczyniami. Bardzo złym pomysłem jest spożywanie gorących potraw z plastikowych naczyń oraz picie z takowych ciepłych napojów. Od dawna wiadomo, że rak rozwija się częściej u palaczy i alkoholików. Szczególnie niekorzystne jest korzystanie z tych używek równocześnie. Sprzymierzeńcami są natomiast warzywa, owoce, małe dawki czerwonego wina, ryby morskie, nasiona strączkowe oraz ruch fizyczny.

Zepter

Comments are closed.