Home » Dziecko » Hulakula czyta dzieciom
Maj
17

Hulakula czyta dzieciom

Hulakula zaprasza 18 maja o godzinie 15:00 na kolejną edycję akcji „Hulakula czyta dzieciom”. Gościem imprezy będzie Beata Ostrowicka autorka wielokrotnie nagradzanego „Ale ja tak chcę!”.

Dlaczego trzeba czytać dzieciom?

Według licznych badań oraz opinii rodziców i pedagogów głośne czytanie dzieciom sprzyja rozwojowi pociech i w dużym stopniu odpowiada za ich dobre wychowanie. Spędzanie minimum 20 minut dziennie na wspólnym czytaniu książek dopasowanych do wieku dziecka stwarza więź emocjonalną pomiędzy maluchem a rodzicami, warunkuje zdrowie emocjonalne dziecka, sprawia, że czuje się ono ważne i kochane oraz buduje jego wiarę w siebie.  W czytaniu nie chodzi o samo przekazywanie bajek i historii, ale przede wszystkim o interakcję pomiędzy dzieckiem i rodzicem, o przytulanie, spędzanie czasu i tłumaczenie znaczenia słów. Popularyzacja tych korzyści stanowi misję fundacji ABCXXI, twórcy znanej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. O sukcesie fundacji świadczy wzrost głośnego czytania dzieciom wśród Polaków o ponad 30 proc. przez 10 lat trwania akcji – w 2001 roku 22 proc. osób deklarowało, że w ich domach czyta się dzieciom, a w 2011 roku o głośnym czytaniu dzieciom we własnym domu mówiło już 54 proc. Polaków. Według koordynatorów akcji głośne czytanie dzieciom oprócz budowania więzi z rodzicem odpowiada za jego przyszłe używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji oraz łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy. Właśnie te czynniki przyświecają nowej akcji „Hulakula czyta dzieciom” podczas której maluchy w wieku 2-6 lat mają okazję wziąć udział w zabawie zorganizowanej z uczestnictwem autorów najpopularniejszych książek dla dzieci. Gościem pierwszej edycji akcji był Łukasz Dębski, autor „Pana Teodora Wąsika III – czyli kurs bon ton dla dzieci” i „Wierszownika z podróży dookoła świata”.  W kwietniowym spotkaniu w Hulakula w Warszawie wzięło udział ponad 40 dzieci, które oprócz czytania i opowiadania, zebrania prezentów, w tym, podpisanych przez autora książeczek, miały okazję dowiedzieć się jak powstają bajki.

 

Beata Ostrowiecka czyta dzieciom

Kolejne spotkanie w ramach akcji odbędzie się 18 maja.  Gościem imprezy będzie Beata Ostrowicka, autorka m. in. „Niezwykłych wakacji”, „Eliksiru przygód” i bestsellerowego „Ale ja tak chcę!”, dzięki któremu maluchy mają szansę nauczyć się z przygód Drzewiaków zrozumienia dla potrzeb innych osób. Beata Ostrowicka jest laureatką wielu nagród i nominacji za twórczość literacką dla najmłodszych. Jej nazwisko zostało wpisane na „Honorową listę Andersena”, otrzymała również nagrodę za Książkę roku Polskiej Sekcji IBBY oraz „BESTSELLERka 2006”. Niektóre jej książki zostały przetłumaczone na języki obce. Wiele powieści uzyskało kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemie Braille’a, w celu udostępnienia ich niewidomym dzieciom. Podczas spotkania z dziećmi autorka przeczyta fragmenty swoich książek, opowie najmłodszym o procesie powstawania bajek i opowiadań dla dzieci oraz podpisze książeczki swojego autorstwa. Podczas zabawy dzieci otrzymają również specjalne zestawy upominków od Hulakula.

Czytanki na placu zabaw

Spotkania w ramach „Hulakula czyta dzieciom” odbywają się  raz w miesiącu, w soboty. W imprezie najczęściej biorą udział maluchy, które przyjechały na plac zabaw Hulaland, do świata znanego dzieciom z bajek i kreskówek, na którym mają okazję poszaleć na bezludnej wyspie, statku pirackim, w tajemniczym labiryncie czy ulubionym basenie wypełnionym kolorowymi piłeczkami. Istnieje możliwość wzięcia udziału w samym czytaniu bajek, które odbywa się na specjalnie przygotowanym dużym parkiecie Hulakula, dzięki czemu ruchliwe maluchy nie rozpraszają się podczas ulubionych czytanek innymi zabawami. Dzieci oprócz możliwości spotkania z autorami mogą korzystać ze wszystkich dostępnych na miejscu atrakcji. Podczas spotkań z autorami bajek dzieci mają nietypową szansę posłuchać o ich pracy i źródłach inspiracji do pisania ich ukochanych książeczek. W kolejnym miesiącu gościem specjalnym imprezy będzie Wiesław Drabik,  autor ponad 100 książek dla dzieci w tym najbardziej znanych: „Bajka o Smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków”,
„ Awantura na podwórku” , „Łakomczucha” i „Kocie łakocie”. Impreza przeznaczona dzla dzieci do 6. roku życia odbędzie się 8 czerwca o godzinie 15:00 w Hulakula, przy ul. Dobrej 56/66. Wstęp wolny.

, , ,

Comments are closed.