Home » Internet, Konkursy, Kultura i rozrywka » Pstryk… i wygrana. Bonarka zaprasza do walentynkowego konkursu fotograficznego
Lut
02

O czym mogą marzyć zakochani 14 lutego? O wycieczce w wymarzone miejsce, o romantycznej kolacji, o słodkim deserze, a może o wspólnym wieczorze w kinie? Każde rozwiązanie jest dobre, jeśli tylko będzie można spędzić czas razem. Dlatego też Bonarka oferuje wszystkim parom szansę na niezapomniane świętowanie Dnia Zakochanych, które w Bonarce potrwa wyjątkowo aż dwa tygodnie.

W centrum handlowym Bonarka City Center, na poziomie 0, w Palmiarni już 2 lutego otwarte zostanie specjalne atelier. Na tle paryskiej dekoracji oraz z wykorzystaniem znajdujących się tam akcesoriów fotografować się będą mogły pary odwiedzające Bonarkę. Za obiektywem stanie profesjonalista, gwarantujący wysoką jakość zdjęć.

A wszystko po to, by umożliwić klientom wygranie voucherów na wycieczki organizowane przez biuro podróży TUI (o wartości 1500, 1000 i 500 zł), 3 kolacji i 3 deserów dla dwojga w restauracjach i kawiarniach Bonarki, a także 21 dwuosobowych wejściówek do Cinema City. Jak otrzymać tak atrakcyjne nagrody? Wystarczy odwiedzić atelier, wymyślić oryginalną pozę lub scenkę, sfotografować się oraz wyrazić zgodę na umieszczenie swego walentynkowego zdjęcia na facebookowym profilu Bonarki (facebook.com/BonarkaCityCenter) i zachęcić znajomych do głosowania na nie. Które pary zbiorą do 20 lutego najwięcej głosów, te otrzymają wymienione wcześniej prezenty. Ponadto, jury konkursowe wybierze swoje 2 ulubione pary, wręczając im nagrody – bony wycieczkowe o wartości 1000 i 500 zł.

Nic dodać, nic ująć – po prostu pstryk… i wygrana! Bo każda para fotografująca się w atelier otrzyma unikalną pamiątkę swego uczucia – piękną fotografię.

Zapraszamy wszystkich zakochanych do Bonarki.

Konkurs organizowany we współpracy z TUI, American City Grill House, Mekong oraz Mount Blanc. Regu-lamin zabawy dostępny jest w Punkcie Informacyjnym Bonarki, na www.bonarkacitycenter.pl oraz www.facebook.com/BonarkaCityCenter.

, , ,

Comments are closed.