Home » Kultura i rozrywka » Architektoniczne laury dla Małopolskiego Ogrodu Sztuki
Lut
25

Uroczyście otwarty jesienią ubiegłego roku Małopolski Ogród Sztuki, świetnie wpisał się w tkankę miejską Krakowa. Jego atrakcyjną bryłę i bardzo dobre skomponowanie z otoczeniem, doceniono w prestiżowym plebiscycie Building of the Year 2012, gdzie obiekt zwyciężył w kategorii „kultura”.

Wyróżnienie przyznane budynkowi w organizowanym przez portal ArchDaily plebiscycie, jest dowodem uznania dla oryginalności projektu wykonanego przez Krzysztofa Ingardena oraz dla wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji obiektu. Nowoczesna fasada Małopolskiego Ogrodu Sztuki została wykonana przy wykorzystaniu systemu FA 50N firmy Yawal, jednego z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce – Nowoczesne, multimedialne centrum kultury, jakim jest Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, mieści w sobie mediatekę, wielofunkcyjną salę widowiskową oraz salę kinową – mówi Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu firmy Yawal – W budynku z powodzeniem wykorzystane zostały szerokie możliwości konstrukcyjne profili systemu FA 50N, który pozwala na tworzenie ścian osłonowych o praktycznie dowolnych kształtach – dodaje Agnieszka Jeznach.

Jurorzy konkursu, w którym nagrodzony został Małopolski Ogród Sztuki podkreślali, że budynek wprowadził w starą, zniszczoną dotąd zabudowę nowy ład przestrzenny. Zaletą obiektu jest stonowana architektura, która jednocześnie nie pozwala przejść obok niego obojętnie. Małopolski Ogród Sztuki został także wyróżniony już wcześniej – zdobył nagrodę dla najlepszej krakowskiej realizacji architektonicznej 2012 roku w konkursie im. Janusza Bogdanowskiego. Doceniono wówczas walory architektoniczne budynku, jego funkcjonalność oraz poszanowanie zastanej przestrzeni.

Budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki na dobre wpisał się w kulturalną mapę Krakowa, stając się jednocześnie jednym z najważniejszych obiektów kultury w województwie małopolskim, a nawet całej Polsce. Przyjazna, otwarta architektura zachęca do odwiedzenia Małopolskiego Ogrodu Sztuki i do obcowania ze sztuką w nim prezentowaną.

Nagroda uzyskana w plebiscycie Building of the Year 2012 pokazuje, że rodzima architektura prezentuje najwyższy, światowy poziom i śmiało może konkurować z projektami zagranicznymi. Co istotne, Małopolski Ogród Sztuki ma również szansę na kolejne wyróżnienie – obiekt znalazł się bowiem w gronie pięciu finalistów konkursu organizowanego przez amerykański portal Architizer A+ Award w kategorii Cultural – Theatres & Performing Arts Centers.

, ,

Comments are closed.