Home » Samorząd » 420 miliardów złotych do wydania, czyli projekty unijne w ujęciu regionalnym
Lut
07

Wartość wszystkich projektów dofinansowanych z UE, których realizację zagwarantowano w umowach podpisanych do końca 2012 roku, wyniosła niemal 420 mld zł.  Kwota robi wrażenie, ale przywołuje też pytania: jak wydano te pieniądze i które regiony Polski skorzystały z nich najbardziej?

Serwis mojapolis.pl – internetowe narzędzie ułatwiające analizę społeczno-ekonomicznej kondycji poszczególnych województw, powiatów i gmin – dokonał przekrojowej analizy najważniejszych statystyk finansowych związanych z wydatkowaniem europejskich dotacji. Nie jest zaskoczeniem, że największa część wspomnianej kwoty trafiła do województwa mazowieckiego, ale spore sumy – dofinansowane z funduszy unijnych – inwestuje się także w śląskim i małopolskim. Projekty o najniższej łącznej wartości realizowane są w najmniejszych i najmniej ludnych województwach: opolskim, lubuskim i podlaskim. Wśród gmin największymi eurobeneficjentami są: Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Kraków (realizujące szeroko zakrojone inwestycje, głównie o charakterze infrastrukturalnym), ale także: Świnoujście, Ożarów Mazowiecki, Lisia Góra, wieś Tarnów czy podwarszawskie Marki.

Równie ciekawie przedstawia się ranking regionów o najwyższej wartości projektów unijnych per capita. Przeciętnie w kraju na 1 mieszkańca przypadło ok. 10,9 tys. zł inwestycji europejskich. Średnia ta została przekroczona w województwach: podkarpackim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, pomorskim i zachodniopomorskim. Na końcu stawki znalazły się regiony: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, opolskie, śląskie i małopolskie. Na poziomie gmin czołówkę stawki, jeśli chodzi o wartość unijnych inwestycji per capita, stanowią: Ożarowice na Śląsku, Świercze, Kleszczów, Ożarów Mazowiecki, Perzów, wieś Ciechanów, Krośnice. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na rozpiętość skali wartości projektów UE w przeliczeniu na 1 mieszkańca: od 8 zł w gminie Grabowo do 207 808 zł w gminie Orla…

Z czego wynika tak duża różnica, skoro obie gminy leżą w województwie podlaskim? Z jakimi inwestycjami wiąże się położenie poszczególnych regionów w rankingach i czy pozycje te są dowodem gospodarności samorządowców? Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi danymi – w tym z mapami – w załączniku oraz na http://www.mojapolis.pl.

KONTAKT:
Marta Gumkowska
Stowarzyszenie Klon/Jawor
tel. (22) 828 91 28 wew. 128
e-mail: Marta.gumkowska@klon.org.pl

Źródło informacji: Stowarzyszenie Klon/Jawor

 

Comments are closed.