Home » Nieruchomosci » Colliers International o rynku nieruchomości komerycyjnych
Sty
31

Colliers International, wiodąca firma doradcza na rynku nieruchomości publikuje najnowszy raport rynkowy „Market Snapshot: Eastern Europe – What lies ahead in 2012?”, przedstawiający prognozy na najbliższy rok dla poszczególnych sektorów rynku nieruchomości w 13 krajach, w tym w Polsce.

Raport, w skondensowanej formie, prezentuje kluczowe zmiany prognozowane na rok 2012:   

Ogólna sytuacja makroekonomiczna w Polsce:

Colliers ocenia, że w porównaniu z resztą analizowanych w raporcie krajów europejskich sytuacja ekonomiczna w Polsce w 2011 roku była stosunkowo dobra.

Według przewidywań Ministerstwa Gospodarki wartość PKB w 2012 roku wzrośnie o około 3%, a sytuacja ekonomiczna w Polsce powinna utrzymywać się na stabilnym poziomie.

Pomimo słabszych prognoz rynkowych stopa bezrobocia przewidywana przez gdański Instytut  Badań Nad Gospodarką Rynkową ma wynieść 12%, czyli nieco mniej niż w roku ubiegłym.

Rynek powierzchni biurowych w Polsce:

Na rynku biurowym 2011  widoczna była duża aktywność najemców zarówno w Warszawie, jak i  w miastach regionalnych. Colliers przewiduje, że ten trend będzie się utrzymywać również w 2012 roku, choć zmieniająca się dynamicznie sytuacja ekonomiczna  może przełożyć się na nieco niższy popyt na powierzchnie biurowe.

Nadchodzący rok zaowocuje znacznym wzrostem ilości dostępnej powierzchni biurowej, głównie w Warszawie, we Wrocławiu i w Szczecinie, co w rezultacie wpłynie na zwiększenie współczynnika powierzchni niewynajętej.

Stawki czynszu nie ulegną znaczącej zmianie, ale duża podaż nowej powierzchni biurowej może przynieść najemcom korzystniejsze warunki umów, szczególnie w miastach regionalnych.

Rynek powierzchni handlowych w Polsce:

Według Colliers rok 2011 przyniósł ożywienie na rynku powierzchni handlowych, zarówno pod względem podaży, jak i popytu.

Wiele międzynarodowych sieci handlowych jest nadal zainteresowanych „wejściem” na polski rynek. Jednak niepewna sytuacja ekonomiczna na światowych rynkach finansowych może spowodować, że nowi najemcy z większą ostrożnością będą podchodzić do planów ekspansji.   

Colliers szacuje, że podaż powierzchni handlowej oddanej do użytku w 2012 będzie o około 10% niższa w  stosunku do ubiegłego roku. Poziom powierzchni niewynajętej w najlepszych lokalizacjach i najlepszych centrach handlowych utrzyma się na niskim poziomie, około 1%.

Stawki czynszów w 2012 ustabilizują się, a w starszych centrach handlowych mogą nieznacznie  się obniżyć.

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce:

Popyt na rynku powierzchni magazynowych w 2011 roku wzrósł znacząco w porównaniu z rokiem 2010. 

Colliers przewiduje, że obecny rok przyniesie stabilizację w tym sektorze lub nieco słabszą aktywność niż w roku 2011. 

Podaż zaś ma się utrzymać na podobnym poziomie, jak w 2011.

Niski współczynnik powierzchni niewynajętej wpłynie na wzrost stawek czynszu.

Rynek inwestycji w Polsce:

Rok 2011 okazał się bardzo pomyślny również dla rynku inwestycjnego, na którym wartość transakcji przekroczyła 2 miliardy Euro.

Pierwsze miesiące bieżącego roku także zapowiadają się obiecująco, a inwestycje będące w fazie przygotowawczej zaostrzają apetyty na kolejne owocne transakcje.

Według ekspertów z Colliers, dostępność finansowania dłużnego będzie miała istotny wpływ na dynamikę rynkową oraz poziom wycen.

Należy zauważyć, że w 2011 roku odnotowano kilka transakcji z najniższym poziomem stóp kapitalizacji od momentu upadku banku Lehman Brothers, który symbolicznie  wyznaczył  początek kryzysu finansowego. Zdaniem Colliers dalsza kompresja stóp kapitalizacji w 2012 będzie nieznaczna, jeżeli w ogóle nastąpi.

Prognozy Colliers na 2012 w skrócie:

– raczej stabilna sytuacja ekonomiczna i wzrost gospodarczy na poziomie 3%

– dalszy wzrost podaży na rynku powierzchni biurowej w Warszawie i na rynkach regionalnych

– stawki czynszów na rynku biurowym bez większych zmian

– tendencje wzrostowe czynszów na rynku powierzchni magazynowych

 Colliers International

Comments are closed.