Home » Książki, Wydarzenia » Targi Książki w Katowicach – już za dwa miesiące
Wrz
05

Janusz Głowacki, Małgorzata Szejnert, Kazimierz Kutz, Jakub Ćwiek, Ewa Białołęcka, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, tłumacz Piotr Cholewa – tych pisarzy będzie można spotkać na Targach Książki, które odbędą się w dniach 20-23 października br. w katowickim „Spodku”. Lista gości, którzy przyjęli zaproszenie do Katowic, jest jednak znacznie dłuższa.

Przygotowania do Targów Książki w Katowicach wchodzą w decydującą fazę. Tematycznie podzielono dni targów, ustalono spotkania z autorami, a przede wszystkim opracowano bogaty program imprez czytelniczych i kulturalnych. Targi, organizowane przez Expo Silesia, Uniwersytet Śląski i Miasto Katowice, uzyskały honorowy patronat małżonki Prezydenta RP – Anny Komorowskiej.

Obok prezentacji nowych tytułów i ofert wydawniczych organizatorzy targów postawili na atrakcje i wydarzenia aktywizujące kulturalnie i czytelniczo mieszkańców regionu, w tym całe rodziny. Najmłodsi zwiedzający będą mogli uczestniczyć w zabawach edukacyjnych, warsztatach, przedstawieniach teatralnych. Informacje o wszystkich atrakcjach znajdują się na stronie targiksiazki.eu. Targom towarzyszą już ogłoszone konkursy, w których do wygrania są przede wszystkim książki. Dzieci ze szkół podstawowych będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym, a nieco starsi – w konkursie prozatorskim i fotograficznym. W programie znajdą się również warsztaty poświęcone biblioterapii, ilustrowaniu książek, warsztaty linorytnicze z grafikiem Janem Nowakiem, prelekcje o ochronie środowiska „od drzewa do książki”, wystawy zdjęć Wojciecha Plewińskiego, na których uchwyceni zostali najważniejsi polscy ludzie pióra, wystawa ex-librisów, spotkanie z najpiękniejszymi śląskimi słowami.

Z kolei każdy miłośnik literatury, który w domowym zaciszu pisuje poezję lub prozę, pamiętniki lub reportaże, będzie podczas Targów miał możliwość wydania swoich tekstów. Taką operację można będzie wykonać na stoisku jednej z drukarni partnerujących imprezie. Biblioteka Śląska zaprasza na targach do digitalizacji zdjęć i piśmienniczych pamiątek rodzinnych, a zeskanowane fotografie, notatki, listy wzbogacą zbiory Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Katowicka wystawa to również możliwość nawiązania kontaktów na rynku pracy, związanym z książką. Wydawcy szukający pracowników i potencjalni kandydaci wezmą udział w seminarium i giełdzie pracy, organizowanej w trakcie targów.

„Czytanie jest modne” – hasło tegorocznej imprezy, aktywnie propagują również partnerzy targów z całego regionu. W organizację imprezy włączyły się Uniwersytet Śląski, Biblioteka Śląska, Muzeum Śląskie i urzędy miast z całej aglomeracji, na czele z miastem Katowice. W studio targowym odbędzie się otwarta dyskusja, podczas której swoimi doświadczeniami z książką podzielą się osoby ze świata polityki, samorządów i mediów. Gościem dyskusji będzie Aleksandra Jakubowska.

Przedstawiciele branży wydawniczej dyskutować też będą o aktualnych problemach związanych z nowymi mediami i dystrybucją w sieci, oraz uczestniczyć w warsztatach poświęconych np. regulaminom dla księgarni internetowych czy oprogramowaniu i zasadom przygotowania materiałów dla osób niedowidzących. Partnerem branżowym targów jest Wydawnictwo Sonia Draga z Katowic i vortal wydawniczy Granice.pl.

Targi Książki w Katowicach odbędą się w dniach 20-23 października 2011 roku. Patronat medialny sprawują m.in. TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Gazeta Wyborcza i Gość Niedzielny.
Więcej informacji na www.targiksiazki.eu

Biuro Prasowe Expo Silesia

, , , , , ,

Comments are closed.