Home » Nauka i edukacja » Genius Loci: projekt edukacji architektonicznej dla dzieci
Paź
25

Gdańska pracownia architektoniczna Schleifer & Milczanowski Architekci s.c. rozpoczyna projekt edukacji architektonicznej dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym pt. „Genius Loci – Edukacja architektoniczna”. Przedsięwzięcie rozpoczną warsztaty pilotażowe dla uczniów III klasy z I Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Polanki w Gdańsku. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się 28 października br., a zakończy je wystawa prac uczestników.

Pierwsze zajęcia poprowadzi zaproszona przez pracownię SIM Anna Wróbelarchitekt krajobrazu i pedagog od lat pracująca z dziećmi. Towarzyszyć jej będą architekci z pracowni Schleifer & Milczanowski. Pierwsze zajęcia odbędą się na terenie I Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Polanki w Gdańsku. W założeniu jest to początek całego cyklu, który już od początku budzi spore zainteresowanie i emocje wśród dzieci.

– Metodyka zajęć zakłada głównie ćwiczenia praktyczne, odrobinę teorii oraz sporo dobrej zabawy – tłumaczy Stefan Schleifer, organizator i pomysłodawca projektu. – Udział w warsztatach da młodym uczestnikom szansę, aby choć przez chwilę poczuć się Małym Architektem i przy okazji poruszyć dziecięcą wyobraźnię. Może natchnie to maluchy do wyboru interesującego ich zawodu w przyszłości – dodaje organizator.zabawy, integracji oraz nacieszenia oczu efektami pracy Małych Architektów. Pierwsza taka wystawa odbędzie się 29 października tego roku w I Zespole

Podczas każdych zajęć uczestnicy warsztatów zbudują ciekawe konstrukcje wykorzystujące dostępne i znane im materiały, takie jak choćby: liście, gałązki, wykałaczki, kartony czy plastelinę. Powstałe w ramach warsztatów makiety organizacji pokazane zostaną w ramach zamykającej każde spotkanie wystawy. Będzie to okazja do Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Polanki w Gdańsku.

Dlaczego pracownia architektoniczna zajmuje się tego typu aktywnością? – Jestem ojcem trójki dzieci i architektem – tłumaczy Stefan Schleifer. – Warsztaty dla maluchów to wyjątkowa okazja, aby aktywnie połączyć te dwie życiowe role i dać coś od siebie lokalnej społeczności.

Projekt „Genius Loci – Edukacja architektoniczna” wpisuje się w koncepcję edukacji architektonicznej (ang. architectural education) i przestrzennej (ang. built environment education), które realizowane są na całym świecie, również w ramach publicznego systemu edukacji. W Polsce edukacja architektoniczna nie jest jeszcze tak powszechna, jak w innych krajach Europy i świata. Obecnie podstawę programową dla tego typu projektów stanowi rozporządzenie MEN z 23 grudnia 2008 roku, zawierające liczne elementy związane z architekturą, szczególnie w nauczaniu plastyki, ale także np. historii.

Comments are closed.